Trump je nejlepší prezident, jakého jsem kdy viděl, říká Houellebecq. Asi tím leckomu zvedne mandle

chvála šéfa Bílého domu

Trump je nejlepší prezident, jakého jsem kdy viděl, říká Houellebecq. Asi tím leckomu zvedne mandleNOVÉ
Svět

Pro francouzského spisovatele Michela Houellebecqa je Donald Trump "jedním z nejlepších prezidentů, jakého kdy viděl". Houellebecq to napsal v článku pro americký list Harper's. Spisovatel, který proslul zálibou v kontroverzních výrocích, vítá, že se současný šéf Bílého domu "mezinárodně příliš neangažuje", což je "velmi dobrou zprávou pro zbytek světa."

"Američané nám dávají pokoj. Nechávají nás žít," chválí politiku republikánského miliardáře Houellebecq, autor řady, i v Česku vydaných, knih a držitel literárních cen. Líbí se mu, že Spojené státy pod Trumpovým vedením přestaly v zahraničí šířit podle spisovatelova názoru "pochybné" hodnoty, jako je demokracie a svoboda tisku.

Pokud jde o oblast mezinárodního obchodu, "přináší Trump doušek čerstvého vzduchu", domnívá se držitel francouzské Goncourtovy ceny za rok 2010 za knihu Mapa a území. Podle něj není pro Trumpa mezinárodní obchodní výměna všelékem: "Ruší smlouvy, když si myslí, že se neměly podepisovat, a má pravdu," pochvaluje si autor knihy Elementární částice.

Nynější obyvatel Bílého domu byl totiž "zvolen, aby bránil zájmy amerických dělníků, a on brání zájmy amerických dělníků. Ve Francii bychom takový přístup v posledních 50 letech rádi viděli častěji," vysvětluje americkým čtenářům Houellebecq.

Literát v textu kritizuje Evropu. Její obyvatelé prý nemají "ani společné hodnoty, ani společné zájmy, Evropa neexistuje, je to hloupá myšlenka, z níž se stala noční můra," je si jist jeden z nejznámějších francouzských spisovatelů.

Čtěte také: Život je krásný. A dá se to dokázat

Na osobní úrovni je ale Trump pro Houellebecqa "samozřejmě dosti odpudivý". Především proto, že na volebním setkání koncem roku 2015 "zesměšňoval hendikepované". Prezidentovým americkým odpůrcům pak spisovatel vzkázal, že "Trump je pro vás možná takovou nutnou zkouškou".

Ve Francii se na 4. ledna chystá vydání nejnovějšího Houellebecqova románu s názvem Serotonin. Jeho poslední knihu Podvolení, v níž se z Francie stane islámský stát, pomohl shodou okolností zviditelnit islamisty spáchaný teroristický atentát na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo. Útok se odehrál 7. ledna 2015, prakticky současně s tím, jak se Podvolení objevilo na knižních pultech.