4 Konec betonového sídliště

Scampia, bašta neapolské mafie se bourá. Z masy betonu zůstane jen jedna budova

, NOVÉ

Témata: ,

Na neapolském předměstí Scampia, které se v uplynulých letech dostalo do obecného povědomí díky seriálu Gomora o místní mafii, začala demolice dalších tří výškových budov. Předměstí se chce zbavit své minulosti notoricky provázané s organizovaným zločinem, napsal server The Local.

Výškovým budovám se pro jejich nezvyklý tvar říká Le vele (plachty) a první tři byly zbourány v období 1997-2003. Komplex vyrostl na severu Neapole v 60. a 70. letech podle projektu architekta Franze Di Salva. Ten se sociálním bydlením zabýval od roku 1945 a pro neapolské předměstí navrhl kombinaci dvou typů domů – věží a již zmíněných „plachet“.

Komplex se od 80. let stal symbolem chudoby a zchátralosti. V Itálii i za jejími hranicemi Scampia proslula jako bašta neapolské mafie Camorra. V uplynulých letech se nezvykle tvarované budovy dostaly do obecného povědomí díky populárnímu seriálu Gomora. Ten vychází z bestselleru neapolského rodáka Roberta Saviana a líčí příběh neapolské mafie a to, jak organizovaný zločin ovlivňuje předměstí i samotnou Neapol.

Betonové bloky protkané azbestem a lemované zemí nikoho plnou odpadků tvořily dominantu severu Neapole pět desetiletí. Aktivisté se pověst místa a jeho obraz v médiích pokusili očistit a v posledních letech se zde situace skutečně zlepšila. Nemálo lidí si přesto přeje, aby budovy zmizely – nejvíce ze všech paradoxně místní. Před začátkem demolice rozvinuli její příznivci spolu s neapolským starostou Luigim de Magistrisem transparent s nápisem „Boj skončil vítězstvím. Sbohem“.

Při demolici se nebudou používat výbušniny, úřady vybraly pomalejší cestu – betonové struktury kleštěmi rozeberou speciální demoliční stroje. Z komplexu zůstane zachována pouze jedna z budov, kterou obsadí místní radnice. Při obnově území se počítá s novými silnicemi, parky a sítí veřejných služeb.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.