Scampia, bašta neapolské mafie se bourá. Z masy betonu zůstane jen jedna budova

Scampia, bašta neapolské mafie se bourá. Z masy betonu zůstane jen jedna budovaNOVÉ
Svět

Konec betonového sídliště

Echo24

Na neapolském předměstí Scampia, které se v uplynulých letech dostalo do obecného povědomí díky seriálu Gomora o místní mafii, začala demolice dalších tří výškových budov. Předměstí se chce zbavit své minulosti notoricky provázané s organizovaným zločinem, napsal server The Local.

Výškovým budovám se pro jejich nezvyklý tvar říká Le vele (plachty) a první tři byly zbourány v období 1997-2003. Komplex vyrostl na severu Neapole v 60. a 70. letech podle projektu architekta Franze Di Salva. Ten se sociálním bydlením zabýval od roku 1945 a pro neapolské předměstí navrhl kombinaci dvou typů domů – věží a již zmíněných „plachet“.

Foto:

Neapolské sídliště Scampia

Foto: Shutterstock

Komplex se od 80. let stal symbolem chudoby a zchátralosti. V Itálii i za jejími hranicemi Scampia proslula jako bašta neapolské mafie Camorra. V uplynulých letech se nezvykle tvarované budovy dostaly do obecného povědomí díky populárnímu seriálu Gomora. Ten vychází z bestselleru neapolského rodáka Roberta Saviana a líčí příběh neapolské mafie a to, jak organizovaný zločin ovlivňuje předměstí i samotnou Neapol.

Foto:

Neapolské sídliště Scampia

Foto: Shutterstock

Betonové bloky protkané azbestem a lemované zemí nikoho plnou odpadků tvořily dominantu severu Neapole pět desetiletí. Aktivisté se pověst místa a jeho obraz v médiích pokusili očistit a v posledních letech se zde situace skutečně zlepšila. Nemálo lidí si přesto přeje, aby budovy zmizely – nejvíce ze všech paradoxně místní. Před začátkem demolice rozvinuli její příznivci spolu s neapolským starostou Luigim de Magistrisem transparent s nápisem „Boj skončil vítězstvím. Sbohem“.

Foto:

Neapolské sídliště Scampia

Foto: Shutterstock

Při demolici se nebudou používat výbušniny, úřady vybraly pomalejší cestu – betonové struktury kleštěmi rozeberou speciální demoliční stroje. Z komplexu zůstane zachována pouze jedna z budov, kterou obsadí místní radnice. Při obnově území se počítá s novými silnicemi, parky a sítí veřejných služeb.

Související články