Namaloval objímajícího se ruského a ukrajinského vojáka. Po protestech Ukrajinců musí malbu přemalovat

URÁŽLIVÁ MALBA

Namaloval objímajícího se ruského a ukrajinského vojáka. Po protestech Ukrajinců musí malbu přemalovat
Melbournský umělec Peter Seaton, známý také pod uměleckým jménem CTO, uvedl, že třípatrová nástěnná malba byla zamýšlena jako mírové poselství. Foto: Ukrajinské velvyslanectví v Austrálii
1
Svět

Umělec, který v australském Melbourne vytvořil nástěnnou malbu objímajícího se ruského a ukrajinského vojáka, prohlásil, že ji po ostré kritice přemaluje. Řada Ukrajinců, kteří žijí v Austrálii, dílo odsoudila jako urážku, která bagatelizuje brutální invazi do jejich vlasti. Informoval o tom list The Guardian.

Melbournský umělec Peter Seaton, známý také pod uměleckým jménem CTO, uvedl, že třípatrová nástěnná malba byla zamýšlena jako mírové poselství. Po protestech Ukrajinců se však zavázal, že ji do pondělí přemaluje, uvedl australský deník WA Today.

Ukrajinský velvyslanec v Austrálii Vasyl Myrošnyčenko prohlásil, že dílo je „naprosto urážlivé pro všechny Ukrajince“. „Nástěnná malba vytváří pocit falešné rovnosti mezi obětí a agresorem. Musí být neprodleně odstraněna,“ uvedl na twitteru. Stefan Romaniw z Australské federace ukrajinských organizací řekl, že je to, jako kdyby se oběť znásilnění objímala se svým násilníkem.

Nezisková organizace Art for Ukraine ve svém prohlášení uvedla, že byla se Seatonem v kontaktu ještě předtím, než nástěnná malba vznikla. „Peter toto dílo představil našemu týmu, který mu vysvětlil necitlivou povahu obrazu a nevhodnost jeho sdělení,“ uvedla organizace. Umělec se podle ní poté rozhodl pokračovat v realizaci konceptu „bez ohledu na naše rozumné prosby“.

Seaton uvedl, že zpočátku obdržel od některých členů uměleckého kolektivu pozitivní zpětnou vazbu, ale postupem času a s dalším projednáváním díla se vyvinulo přesvědčení, že by dílo mohlo být nesprávně chápáno jako „urážlivé“. Dodal, že nechce omlouvat ruské agresivní činy a je mu líto, že ublížil ukrajinské komunitě.

Seaton prohlásil, že nemá žádné vazby na ruské organizace, jak někteří kritici naznačovali. „Velmi se omlouvám ukrajinskému lidu, pokud jsem ho urazil, a to jsem samozřejmě udělal, nebyl to můj záměr. Mým záměrem bylo propagovat mír,“ uvedl v příspěvku na instagramu. Dodal, že pouze věří v jednotu lidí.