Komunistická europoslankyně Konečná chce v Česku očkovat ruskou a čínskou vakcínou

ČÍNSKÁ A RUSKÁ VAKCÍNA

Komunistická europoslankyně Konečná chce v Česku očkovat ruskou a čínskou vakcínou
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš (ANO) by se podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) měl obrátit na Rusko a Čínu kvůli dodání jejich vakcín proti koronaviru do Česka. Řekla to v pátečních Událostech, komentářích na ČT24.

V číslech objednaných vakcín v EU je podle Konečné chaos. Lídři zemí ohlašují počty objednaných vakcín, které nesedí s oficiálními čísly Evropské komise. "Kde to všechno začalo? U členských států. Když se je v červnu Evropská komise ptala, kolik obyvatel chtějí proočkovat. Podle toho dělala první předběžné objednávky vakcín, které se tehdy jevily jako nejrychleji vyvinutelné. Některé členské státy včetně ČR řekly, že bude stačit 30 % proočkovanosti," řekla Konečná s tím, že vláda zaspala a nepředobjednala si dostatek dávek.

Proočkovanost české populace však bude potřeba mnohem vyšší. V listopadu v pořadu Otázky Václava Moravce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že proočkovanost populace proti novému typu koronaviru by kvůli účinnosti měla dosáhnout 65 až 70 procent. Psali jsme o tom zde.

Konečná zároveň zkritizovala premiéra, že se nesnaží do Česka zajistit ruskou a čínskou vakcínu. "Pro mě je otázka, proč jsme se nezamysleli nad tím, jak je to s vakcínou čínskou nebo ruskou, které používá řada států mimo tyto země a my se tomu pořád vyhýbáme. To byla ta moje kritika pana premiéra. Já jsem neslyšela, že by se chtěl bavit například o tom, že by stálo za to dohodnout se s Číňany nebo Rusy, jak by nám mohly být jejich vakcíny dodávány, protože vakcín je prostě málo," řekla v České televizi europoslankyně za KSČM.

Konečné však oponoval poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch. "Pokud se jedná o vakcínu z Ruska nebo z Číny, tak paní europoslankyně musí vědět, že si tu vakcínu sami nemůžeme schválit. Jsme součástí EU a musí projít schvalovacím procesem celé unie. Odpor k očkování je dosti vysoký a bojím se, že řekneme-li občanům, že je chceme očkovat Sputnikem 5, tak ten odpor bude ještě vyšší," reagoval vládní poslanec na Konečnou.