Ani euro Agrofertu? Česko holdingu vyplácí většinu dotací dál

Dotace pro Agrofert

Ani euro Agrofertu? Česko holdingu vyplácí většinu dotací dálAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Holding Agrofert, dnes ve svěřenských fondech premiéra Andreje Babiše, i nadále získává nárokové unijní dotace, tzn. dotace na hektar či zvíře. Rozděluje je český státní zemědělský fond SZIF, který zároveň kvůli podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše neproplácí nenárokové dotace na různé projekty holdingu. Proplácení nárokových dotací ale kritizují Piráti i Transparency International (TI), na jejichž podnět se možným střetem zájmů českého premiéra Evropská komise zabývá.

SZIF vysvětluje bezproblémovost vyplácení nárokových dotací Agrofertu interní komunikací s Evropskou komisí. To ale Komise na dotaz deníku Echo24 z prosince, urgovaný v lednu, ani nevyvrátila, ani nepotvrdila. Neodpověděla ani na to, zda tyto nárokové dotace proplácí. Podle SZIF probíhá proplácení „standardním způsobem, tedy jako doposud.“

Nárokové dotace do Agrofertu tečou dál i přesto, že komisař pro rozpočet Günther Oettinger v prosinci uvedl, že komise nebude proplácet české žádosti o dotace pro Agrofert do vyjasnění situace kolem možného střetu zájmů českého premiéra. Nárokové dotace přitom tvoří většinu peněz, které Agrofert z EU dostává.

„Na přímých platbách jsme holdingu Agrofert po 2. srpnu 2018 (od kterého platí nařízení, zpřísňující střet zájmů-pozn.red.) vyplatili 336 813 095,41 korun,“ uvedla na dotaz deníku Echo24 mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková 17. prosince. Deník Echo24 o tom informoval 18. prosince ZDE.

SZIF v proplácení nárokových dotací Agrofertu problém nevidí. „Na základě komunikace s EK (DG Agri) v souvislosti s potenciálním pozastavením zemědělských plateb v návaznosti na šetření střetu zájmů u holdingu Agrofert došlo k vyjasnění, že Evropská komise v tuto chvíli nevidí problém vyplácení nárokových opatření (přímé platby), ale pouze u projektů PRV, a to navíc pouze u těch, u kterých došlo ke schválení, resp. podpisu Dohody po 2. 8. 2018,“ dodala Vladimíra Nováková.

‚Střet zájmů členů vlády není rozhodně vyloučen tím, že jsou dotace nárokové‘

Proti vyplácení se ale staví Transparency International i Piráti, kteří k Evropské komisi vznesli podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů. Z hlediska střetu zájmů nejsou tzv. nárokové dotace nijak odlišné od jiných a pokud není jasně vyřešen střet zájmů premiéra, měl by SZIF dle principu předběžné opatrnosti dotace pozastavit, upozornil právník Transparency International Petr Leyer.

„Zjednodušeně řečeno je rozdíl pouze v tom, že nárok na ně vzniká rovnou při splnění určitých podmínek, např. výměry pozemků, a není vedeno žádné dotační řízení, ve kterém se posuzuje vhodnost projektu. Ovšem střet zájmů členů vlády, kteří rozhodují o celkovém nastavení této oblasti dotací, není rozhodně vyloučen tím, že jsou dotace tzv. nárokové,“ uvedl Leyer pro Echo24.

Podobně hovoří i Piráti. „Finanční nařízení ze srpna se týká jak nárokových, tak nenárokových dotací,“ potvrdil expert Pirátů Janusz Konieczny.

Audit už skončil, výsledky budou na jaře

Možný střet zájmů premiéra Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) prověřovali v SZIF auditoři z EU, skončili 18. ledna. SZIF očekává výsledky za dva až tři měsíce. Babiš dlouhodobě odmítá, že by byl ve střetu zájmů a debatu okolo něj považuje za politickou záležitost.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Auditoři EU ukončili kontrolu kvůli střetu zájmů Babiše. Celá aféra je nesmyslná, vzkázal premiér

336 milionů pro Agrofert. Dotace z Bruselu tečou dál

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články