Andrej Babiš touží po prezidentu Drahošovi

Babiš chce Drahoše

Andrej Babiš touží po prezidentu Drahošovi
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Komentáře

Lenka Zlámalová

Nejpozoruhodnější reakcí na výsledky prvního kola prezidentských voleb bylo vystoupení Andreje Babiše. V šedém svetru ve své domácké průhonické Sokolovně zamumlal, že nemá důvod do druhého kola měnit názor. Dál prý podporuje Miloše Zemana. Jenže to zamumlal úplně jiným tónem a s úplně jiným nasazením, než s jakým vychvaloval Zemana před prvním kolem.

Pak se spustila tiráda rad. Zeman by se měl podle Babiše zamyslet nad svými nejbližšími spolupracovníky Mynářem a Nejedlým, kteří jsou podle premiéra kontroverzní. Nechme teď stranou, že kontroverzi kádruje člověk stojící těsně před opětovným obviněním z dotačního podvodu velkého rozsahu. Pak Andrej Babiš pokračoval v radách tím, že by si měl Miloš Zeman dávat pozor na svou východní orientaci na Rusko a Čínu a víc si hledět západního kurzu. V neděli už Babiš na Primě přímo řekl, že by se měl Zeman Mynáře a Nejedlého zbavit.

Andrej Babiš se dokázal velmi rychle zorientovat v situaci po prvním kole. Veřejně publikované průzkumy v Česku v poslední době za moc nestojí. Babiš sám ale mívá dobré průzkumy. Takže mu nad nimi rychle došlo to, co bylo zřejmé i bez nich. Jiří Drahoš má šanci Miloše Zemana porazit.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:44 Rozumní lidé pochopí...

Jiří Drahoš na otázku, zda je připraven na podrazy, které přijdou, řekl, že kampaň proto němu může protistrana přehnat. „Doufám, že aspoň rozumní lidé, a já pořád věřím, že jich je tady většina, pochopí, že jsou to výmysly a lži,“ uvedl.

16:00 Fischer vyjede do Brna, aby podpořil Drahoše

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer osobně před 2. kolem volby podpoří svého protikandidáta Jiřího Drahoše. Připojí se k němu na Drahošově nedělním setkání s voliči v Brně. ČTK to v pátek řekla Fischerova mluvčí Alena Ježková.

14:35 Volte Drahoše, zní od evangelíků

Čeští evangelíci doporučují svým stoupencům, aby v druhém kole volby dali hlas Jiřímu Drahošovi. Stojí to v prohlášení, které ČTK dnes za vedení Českobratrské církve evangelické zaslala Jana Vondrová. K českobratrské církvi se hlásí asi 50 000 obyvatel republiky.

14:15 Drahoše podpořil i účastník srpnové demonstrace na Rudém náměstí

Podporu prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi vyjádřil v otevřeném dopise Pavel Litvinov, ruský disident a jeden z účastníků demonstrace proti okupaci Československa na moskevském Rudém náměstí v srpnu roku 1968.

13:50 Mountfield se ohradil proti kampani strefující se do Drahoše

Prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield se distancoval od spojení s volební kampaní na podporu současného prezidenta Miloše Zemana a útočící na jeho soupeře Jiřího Drahoše. Firma se podle své mluvčí Kateřiny Böhmové v politice neangažuje. Mountfield se v médiích objevil kvůli místopředsedy svého představenstva Miroslavu Schönovi, jehož firma Euro – Agency inzerci zaplatila.

13:30 Drahoše hlavní nápor teprve čeká, míní slovenský tisk

Billboardy a inzeráty obviňující Jiřího Drahoše z toho, že nechce razantně bránit příchodu migrantů do České republiky, nejsou to nejhorší, co Drahoše ještě čeká. Píše to slovenský Denník N. List Pravda míní, že o tom, že Zeman nebude hrát čistou hru, dopředu věděli jak jeho kritici, tak jeho obdivovatelé.

PÁTEK 19.1.

14:10 Nova odvysílá prezidentskou debatu v neděli

Televize Nova odvysílá předvolební prezidentskou debatu v neděli 21. ledna od 20 hodin. Pozváni byli oba kandidáti na post prezidenta Miloš Zeman a Jiří Drahoš. „Prezident Miloš Zeman pozvání do debaty přijal, na odpověď Jiřího Drahoše čekáme,“ uvedla mluvčí TV Nova Jana Ondrejechová.

9:30 Drahoš zkusí Zemanovy zbraně

„Chci lidem vysvětlit, že dovedu zastávat jejich zájmy stejně jako on, ale jsem lidem daleko blíž,“ tvrdí Jiří Drahoš v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Budu zdůrazňovat sociální a bezpečnostní témata,“ říká ke své nové strategii. V závěrečném boji o Hrad se hodlá zaměřit na nerozhodnuté voliče.

ÚTERÝ 16.1.

21:00 Zeman kývl na duely čtyřem televizím, Drahoš účast zvažuje

„Pan prezident přijal nabídku těchto televizních stanic účastnit se duelů s Jiřím Drahošem: NOVA, BARRANDOV, PRIMA a ČT,“ napsal Jiří Ovčáček. Drahoš podle mluvčí nabídky zvažuje a vyjádří se co nejdříve.

18:20 Drahoš navštíví ve 2. kole kampaně jako první Moravskoslezský kraj

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš v doprovodu své manželky Evy zahájí druhé kolo kampaně v Moravskoslezském kraji. V úterý navštíví Ostravu, Jablunkov a Třinec, kde půjde na hokej. Uvedla to jeho mluvčí Kateřina Procházková.

17:22 TOP 09 hlásí ve druhém kole podporu Jiřímu Drahošovi

TOP 09 podpoří ve druhém kole prezidentské volby Jiřího Drahoše. Uvedl to předseda strany, europoslanec Jiří Pospíšil, na Twitteru. „Těší mě postup @jiridrahos1 do 2. kola, @TOP09cz jej bude podporovat. Příštích 14 dní lze čekat, že se z Hradu budou na pana profesora valit tuny špíny. Ovčáček, Mynář a Nejedlý od moci nechtějí. Vyzývám všechny voliče, co nechtějí toto trio a M. Zemana na Hradě, přijďte volit!“ uvedl Pospíšil.

17:00 ANSA: Český prezident vyhrál bitvu, ale mohl by prohrát válku

Úřadující český prezident Miloš Zeman sice vyhrál první kolo voleb, ale v tom druhém už na rozdíl od svého protikandidáta nemá kde brát další hlasy, napsala dnes agentura ANSA. Uvedla také, že Jiřího Drahoše mnozí čeští voliči vnímají jako morální autoritu, jakou byl dříve Václav Havel. Drahoše budou volit všichni, kdo v první kole hlasovali proti Zemanovi, všichni, kdo si přejí změnu, uvedla dále ANSA. Upozorňuje také, že pokud ve druhém kole skutečně vyhraje bývalý ředitel Akademie věd, mohl by mít Andrej Babiš problémy. Další šanci na sestavení vlády by mu totiž Drahoš na rozdíl od úřadující hlavy státu nedal.

16:00 Vedení ČMKOS by chtělo kandidáta se vztahem k pravdě

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) věří tomu, že její členové budou ve druhém kole prezidentských voleb vybírat i podle toho, zda je kandidát připraven hájit zájmy zaměstnanců a důchodců. Vedení největší odborové centrály by chtělo hlavu státu s hlubokým vztahem k pravdě. Komu dát hlas odbory doporučovat nebudou, protože nechtějí přispívat k polarizaci společnosti. Stanoviska vycházející z dnešního jednání Rady ČMKOS, sdělila ČTK mluvčí centrály Jana Kašparová.

15:30 Bookmakeři a sázkaři favorizují Drahoše

Favoritem bookmakerů sázkových kanceláří na vítězství v prezidentských volbách je po prvním kole bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš (1,6:1 až 1,68:1). Kurzy na současného prezidenta Miloše Zemana se pohybují od 2,2:1 do 2,29:1. Drahošovi aktuálně věří i většina sázkařů. Bookmakeři odhadují, že výsledek druhého kola bude velmi těsný. Tipsport předpokládá, že vítěz získá 53,2 procenta hlasů. Podle Fortuny bude rozdíl mezi oběma kandidáty nižší než čtyři procentní body.

14:40 Lidovci Doporučí volbu Drahoše i pro druhé kolo

KDU-ČSL i pro druhé kolo prezidentských voleb doporučí voličům hlasovat pro bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. „Zůstaneme u doporučení z prvního kola,“ uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

14:00 Vratislav Kulhánek podpoří Drahoše

Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek, který neuspěl v prvním kole, podpoří Jiřího Drahoše. „Jak už jsem řekl i do médií, ve 2. kole podporuji pana Jiřího Drahoše proti stávajícímu prezidentovi,“ uvedl Kulhánek na svém facebookovém profilu.

13:50 Hynek se o podpoře kandidátů rozhodne až podle debaty

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Hynek se o možné podpoře Jiřího Drahoše nebo Miloše Zemana rozhodne až na základě televizního duelu obou kandidátů. Ta by měla proběhnout v období mezi 1. a 2. kolem. Oběma kandidátům rovněž zašle otázky, na které chce znát odpověď. Hynek v prvním kole volby obdržel 1,23 procenta hlasů.

13:30 Hrad bude o účasti Zemana v TV debatách informovat v úterý

Pražský hrad v úterý prozradí detaily ohledně účasti prezidenta Miloše Zemana v televizních debatách před 2. kolem volby. Oznámil to na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman v sobotu přijal výzvu Jiřího Drahoše k televiznímu duelu, zatím však není známo, v jakých televizích kandidáti vystoupí.

13:10 Drahoš chce do kampaně investovat 10 milionů

Tým Jiřího Drahoše počítá s tím, že do druhého kola volby vynaloží na kampaň ještě 10 milionů korun. Finanční podporu mu přislíbili stávající sponzoři i sponzoři noví. Drahoš doposud za propagaci utratil 28,7 milionu a na účet mu přišlo necelých 34 milionů.

12:50 Šéf Pirátů Bartoš podpoří Drahoše

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš bude ve 2. kole volit Jiřího Drahoše. V kole prvním volil Marka Hilšera, prozradil v rozhovoru na iDNES.cz.

12:30 Zahraničí ovládl Drahoš, Zeman skončil až pátý

V zahraničním hlasování prezidentské volby zvítězil Jiří Drahoš (45,22 %), druhý skončil Pavel Fischer (20,50 %), třetí Marek Hilšer (11,29 %). Prezident Miloš Zeman se umístil na 5. místě (7,47 %). Celkově hlasovalo 12 463 voličů, což je skoro o 7 tisíc víc než před pěti lety. Nejvíce lidí přišlo k urnám tradičně v Londýně, píše Ministerstvo zahraničí.

12:10 Zeman má důvod k obavě, míní zahraniční tisk

Současný prezident Miloš Zeman má větší důvod k obavě, že neobhájí ve druhém kole voleb svou funkci, než se dosud zdálo. V komentářích se na tom shodují rakouské deníky Die Presse a Der Standard. Podle New York Times se ve volbě bude rozhodovat mezi příklonem České republiky k Západu, či Východu.

10:30 Za Zemanem stojí Babiš či KSČM, pravice chce Drahoše

Stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi vyjádřili pro 2. kolo volby podporu předsedové SPD i KSČM. Pro Zemana se vyslovil i premiér Andrej Babiš. Jiří Drahoš je favoritem ODS, pozitivně by jeho zvolení vnímal i místopředseda Starostů Vít Rakušan. Další strany jasné vyjádření nevydaly.

10:00 Horáčkovy billboardy Drahoš do nákladů započítat nemusí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran podle zjištění deníku Právo nehodlá počítat pomoc ostatních kandidátů Jiřímu Drahošovi jako nepeněžní plnění. Drahoš je tak nemusí zahrnovat do 50milionového limitu, který má na druhé kolo prezidentské volby.

9:30 Finalisté mohou v kampani utratit o 10 milionů víc

Jak Jiřímu Drahošovi, tak stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi se ve 14denním období před druhým kolem prezidentské volby navyšuje limit na předvolební kampaň. Nově mohou namísto 40 milionů korun utratit 50.

9:00 Ve 2. kole se rozhodne mezi Zemanem a Drahošem

Českým prezidentem zůstane Miloš Zeman, nebo ho vystřídá bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Finále voleb se bude konat 26. a 27. ledna.

A Andrej Babiš v takové situaci touží po prezidentu Jiřím Drahošovi. Udělá pro jeho zvolení, co bude v jeho silách. Slabý, politicky nezkušený Drahoš, netající se tím, že bude ve vleku svých všemožných poradců, je pro Babiše na premiérsko-prezidentskou kohabitaci nesrovnatelně výhodnější než Miloš Zeman.

Poslední měsíce mohly vypadat jako idyla vztahů mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Nebylo to ale žádné hlubší spojenectví. Byl to pakt, kdy se věci sešly tak, že se oba potřebovali. Pro obhajujícího Zemana bylo zásadní, aby Babiš se svou ekonomickou, mediální a bezpečnostní silou proti němu nepostavil do volby svého kandidáta. Voličské základny obou pánů se čím dál víc překrývají. Soupeřit s Babišovým kandidátem o stejné voliče by byla pro Zemana pohroma. Stejně jako se děsil, když o své prezidentské kandidatuře začal uvažovat Tomio Okamura. Tomu prezident přímo veřejně sdělil: „Vy nemáte šanci, ale mě poškodíte. Seberete mi procenta, která mi budou chybět.“

Andrej Babiš potřeboval, aby mu šel Miloš Zeman na ruku při sestavování vlády, což prezident plnil víc než agilně.

Jenže ve chvíli, kdy bude Zeman znovu zvolen, pakt končí. Babiše už na nic nebude potřebovat. Sebevědomě mu už také vzkázal, že v druhém pokusu o sestavení vlády bude žádat záruku 101 hlasů. Miloši Zemanovi nic nebrání, aby si s Babišem pohrával jako kočka s myší. Nemá co ztratit. Babiš může ztratit všechno. Zeman klidně může pověřit po jeho neúspěšném pokusu sestavením vlády někoho jiného. Tomu se to může povést a vítěz parlamentních voleb míří do opozice. Stejně tak může Zeman říct, že obviněného premiérem nejmenuje. Volby jsou v nedohlednu.

Babišovi došlo, že nezkušený Drahoš, který kolem něj celou kampaň našlapoval a nijak se proti němu nevymezoval, bude pro kohabitaci mnohem lepší partner. Jak smýšlí o jeho ovladatelnosti okolím, mu pěkně ujelo v nedělní debatě na Primě. „Premiér Andrej Babiš si dovede představit spolupráci s Drahošem v roli prezidenta. Myslí si ale, že ho jeho podporovatelé chtějí později ovlivňovat,“ hlásily v on-line zpravodajství v 11.28 Lidovky.cz z Babišova svěřenského fondu.

Má strach, aby ho kromě něj nebyl schopen ovlivňovat i někdo jiný. Právě snadné ovlivnění je největší riziko u lidí, kteří zatím za dlouhou kampaň nepředvedli téměř žádné názory.