Ryan ocenil Česko za gesto vůči Rusku. Očekává i vydání Nikulina do USA

americká návštěva v ČR

Ryan ocenil Česko za gesto vůči Rusku. Očekává i vydání Nikulina do USAAKTUALIZUJEME
Paul Ryan v české Poslanecké sněmovně Foto:

FOTO: Printscreen ČT

1
Domov
Sdílet:

Česká republika hostí předsedu americké Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Ten dnes na půdě Poslanecké sněmovny ocenil Česko za rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty, zároveň poděkoval Česku za solidaritu a angažmá v NATO. Paul Ryan také uvedl, že očekává vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA.

Ve sněmovně poděkoval Česku a odsoudil Rusko

Při dnešním projevu ve Sněmovně Ryan odsoudil Rusko, které podle něj šíří dezinformace a snaží se podkopat spojenectví mezi Českem a USA. Ocenil přitom pondělní rozhodnutí české vlády vyhostit tři ruské diplomaty jako výraz solidarity po chemickém útoku v Británii. USA ve stejný den rozhodly o vyhoštění 60 ruských diplomatů.

Ryan ve Sněmovně také poděkoval Česku za jeho angažmá v Severoatlantické alianci. Potvrdil americký závazek kolektivní obrany platný pro všechny členy NATO. Ocenil rovněž, že Česko udržuje ambasádu v Damašku, která podle něj pomáhá i Američanům.

Spojené státy očekávají, že Nikulin bude vydán do USA

„Nikoho jsem k nikomu nenutil, ale hovořil jsem se svými protějšky o nutnosti respektovat právní stát a my věříme, že to Česká republika dělá. Nikulin porušil naše zákony a je to velmi závažný zločin. Máme veškeré důvody očekávat, že český právní rámec bude respektován. Zákony o vydávání v USA a v Česku jsou jasné. Jestliže se budeme řešit právními předpisy, tak máme veškeré indície k tomu očekávat, že Nikulin bude vydán do USA, až budou vyčerpány všechny právní kroky v České republice,“ sdělil Ryan na tiskové konferenci.

Rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty bylo podle Ryana správné

Už 17 států se rozhodlo kvůli Skripalovi, jehož otravu Londýn připisuje Rusku, vyhostit ruské diplomaty. V případě USA jde o 60 osob, zavřen bude také ruský konzulát v Seattlu.

„Bylo to správné. Je to projev solidarity s našimi spojenci v Británii. Je fantastické, že ostatní evropské státy včetně České republiky se také připojily. Bylo to naprosto vhodné,“ řekl Ryan, který se v pondělí sešel s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Dnes měl Ryan na programu návštěvu Poslanecké sněmovny:

Skripal a jeho dcera byli 4. března nalezeni v bezvědomí v Salisbury. Podle Británie byli vystaveni nervové bojové látce typu novičok. Kreml popírá, že látka pocházela z Ruska, naopak tvrdí, že zdrojem mohla být sama Británie, USA a další země, mezi nimi i ČR.

Na dotaz, zda není rozhodnutí o vyhoštění diplomatů předčasné vzhledem k tomu, že se případ v Británii stále vyšetřuje, Ryan řekl, že důkazy jsou zřejmé. „Britové případ vysvětlili jasně. Dělá to Rusko a i my si myslíme, že to udělalo Rusko. To nelze tolerovat, to civilizované státy nedělají,“ řekl Ryan.

Čtěte také: Paul Ryan povečeří s Babišem. Se Zemanem se však nesetká

Dodal, že při svých schůzkách v Praze hodlá hovořit i o případu Rusa Jevgenije Nikulina, zadrženého v ČR v roce 2016 na základě amerického zatykače. USA usilují o jeho vydání, protože ho viní z hackerských útoků mimo jiné i na sociální síť LinkedIn. O jeho vydání má zájem i Rusko, a to kvůli internetové krádeži. Konečné rozhodnutí je na ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi, který v únoru řekl, že prezident Miloš Zeman žádal, aby byl Nikulin vydán do Ruska, nikoli do USA. „Samozřejmě, že o této věci budu mluvit. Pro naši vládu je to důležité jednoduše proto, že respektujeme zákon. Důvěřujeme tomu, že zákon dodrží také ČR,“ řekl Ryan.

K protiruským sankcím řekl, že je pro jejich zpřísnění, a obvinil Moskvu z „šíření chaosu a podrývání demokracie“ v USA i jinde. „Západní demokracie by to neměly a nemohou tolerovat,“ zdůraznil Ryan. V rozhovoru se zmínil také o vyšetřování údajného ruského vlivu na americké volby, které vede v USA Robert Mueller. Ryan prý byl „ujištěn“, že se nechystá Muellerovo odvolání. Mluvit se o něm začalo kvůli Trumpově kritice Muellerova šetření. Rusko opakovaně popřelo, že se americké prezidentské volby snažilo ovlivnit.

Ryan řekl, že si nemyslí, že by bylo třeba Muellerovo vyšetřování ochránit zákonem, jak minulý týden žádali někteří republikánští členové Kongresu. „Dotýkáte se ústavního tématu respektu k výkonné a legislativní moci. K této debatě řeknu pouze toto: Musíme dodržet zákon, (Mueller) musí mít možnost dělat svou práci a já naprosto nemám důvod myslet si, že se uvažuje o jeho odvolání,“ řekl Ryan.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články