16 ARCHITEKTURA

Designový skvost. V Praze vznikl byt inspirovaný vilou Tugendhat. Podívejte se

, fotogalerie

Témata: , ,

Moderní gentleman s dobrými manýry a starosvětskou noblesou, obdoba „obytného George Clooneyho“. Tak o interiéru mezonetového bytu v centru Prahy, pojmenovaném Casa Dolce Vita, mluví designér Michal Hagara. Jeho ateliér zároveň navrhl i realizoval interiér bytu inspirovaný modernismem a autorovou láskou pro vilu Tugendhat od Miese van der Rohe.

„Zadání pro mně jako designera a pro můj ateliér znělo následovně: Přetvořit poměrně nový, středně velký mezonetový byt v centru Prahy pro potřeby a úroveň kosmopolitního páru, přičemž jsem k tomu dostal téměř neomezenou autorskou svobodu,“ uvádí Michal Hagara, vedoucí stejnojmenného architektonického studia, které projekt realizovalo.

Inspiraci čerpal především z modernismu a slavné brněnské vily Tugendhat. „Ne tak formálně, jako spíše ideově. Pokud by měli klienti, kteří jsou neustále na cestách, využívat byt jako záchytný bod a útočiště, rozhodl jsem se ho ztvárnit jako uklidňující, přívětivý a s jiskrou hravosti,“ vysvětluje Michal Hagara. Podle něj vznikl projekt jako ucelené autorské dílo, tedy v podobném duchu, který aplikoval koncem dvacátých let minulého století i architekt Ludwig Mies při návrhu slavné brněnské vily.

Důležitou částí bytu je světelný koncept, například z kamenné stěny v hlavním obývacím pokoji vznikne rozsvícením světel svébytná umělecká instalace.

Části bytu jsou multifunkční a záměrně vždy neprozrazují svůj hlavní účel na první pohled. Zrcadlová kubatura obdélníkového půdorysu v sobě ukrývá vestavěný šatník a toaletu s vestavěným sprchovým koutem.

Vstup je jakožto uvítací prostor ztvárněný reprezentativně jako zbytek interiéru, jelikož je prvním dojmem z celého díla. Sluneční světlo vnikající do chodby je tlumené rastrem, který světlo nejen změkčuje a rozptyluje, ale zároveň brání pohledu z venku. Tento motiv rastru je použitý i na ostatních okenních plochách orientovaných severovýchodně.

Prohlédněte si rozsáhlou fotogalerii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.