Nobelovu cenu za mír získali bojovníci proti znásilňování ve válkách

Udílení Nobelovy ceny za rok 2018

Nobelovu cenu za mír získali bojovníci proti znásilňování ve válkáchAKTUALIZOVÁNO
Nobelova cena za mír Foto:

Foto: Nobelova cena

1
Svět
Sdílet:

Norský Nobelův výbor udělil letošní Nobelovu cenu za mír konžskému lékaři Denisi Mukwegeovi a Jezídce Nadie Muradové. Podle porotců si ji vysloužili svým bojem proti sexuálnímu násilí ve válečných zónách. Jméno možného laureáta zůstávalo až do poslední chvíle nejasné. Aktuální sbližování mezi Severní a Jižní Koreou bylo podle pozorovatelů příliš křehké, zatímco zářijové uzavření míru mezi Etiopií a Eritreou přišlo příliš pozdě na to, aby mohli jeho iniciátoři ocenění obdržet ještě letos.

Gynekolog a aktivista Mukwege v Demokratické republice Kongo pomáhá obětem znásilnění. Se svým týmem odoperoval tisíce lidí, kteří se stali oběťmi sexuálních útoků ve válce. V uplynulých letech kritizoval konžskou vládu i další země za to, že nedělají pro takto postižené ženy dostatek.

Muradová přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení bojovníky takzvaného Islámského státu. Na problém dlouhodbě upozorňovala a bojovala s ním. V roce 2016 se ve svých 23 letech stala vyslankyní dobré vůle pdo hlavičkou OSN.

V loňském roce dostala Nobelovu cenu za mír Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Cenu si odnesla za upozorňování na katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení zákazu takových zbraní.

Zástupci norského Nobelova výboru letos vybírali z 216 osob a 115 organizací. Podle dřívějších informací byl nominován také americký prezident Donald Trump, pozorovatelé se ale shodují, že je jen málo pravděpodobné, že by ocenění dostal právě on.

Cena za mír je předposlední „nobelovkou“, která se bude letos udělovat. Tento týden už byli oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku a chemii, v pondělí bude znám nositel letošní ceny za ekonomii.

Nobelova cena za literaturu letos udělena nebude, a to kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, která její držitele vybírá. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl v pondělí za znásilnění odsouzen k dvouletému trestu vězení.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (22,4 milionu korun českých). Ocenění budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince – cena za mír v Oslu a zbývající čtyři ve Stockholmu.

Čtěte také: Nobelovu cenu za chemii získali Američané a Brit, využívají řízenou evoluci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články