1 aukce na Floridě

Obraz Mikuláše Medka se prodal v USA nečekaně za více než 20 milionů

, NOVÉ

Témata:

Za 930 000 dolarů (asi 21,14 milionu Kč) se v neděli v aukční síni Myers na Floridě prodal obraz českého malíře Mikuláše Medka nazvaný Akce II (Vlna). Vyplývá to z internetových stránek aukční síně, která původně jako odhadní cenu uváděla sto až dvě stě tisíc dolarů (tedy maximálně 4,6 milionu Kč). Obraz, na němž nahá žena společně s další postavou namotává do klubka vlnu, namaloval Medek v roce 1956 a podle dostupných informací dosud nikdy nebyl veřejně vystaven.

Přes půlstoletí také o tomto obraze o rozměrech asi 130x162 centimetrů nebyly žádné zprávy, uvedl tento týden internetový server Art+, který se specializuje na trh s uměním. Dílo zakoupila asi v 60. letech minulého století u Medka v ateliéru americká lékařka Joan Harteová, která ho odvezla do USA. Malířova rodina o osudech obrazu nic nevěděla, ale měla ho dokumentovaný na černobílé fotografii.

„Obraz Akce II (Vlna) je výjimečný také tím, že je jedním ze dvou, na kterém se objevuje postava modré barvy, ostatní Medkovy figury jsou vždy červené. Druhý obraz s modrou postavou se jmenuje Akce I (Vajíčko) a zakoupili ho kdysi Češi, kteří později emigrovali do Ameriky,“ upřesnila Adéla Procházková, vnučka Mikuláše Medka.

Medkova vnučka vyjádřila naději, že by se obraz Akce II mohl vrátit do České republiky a objevit se na malířově výstavě, plánované na příští rok v Národní galerii v Praze. Server Art+ před aukcí odhadl, že plátno zakoupí velmi pravděpodobně český sběratel.

Mikuláš Medek (1926-1974) byl vnukem impresionistického malíře Antonína Slavíčka a sám začínal jako surrealista. Jeho dvě raná surrealistická plátna se před pár lety prodala v aukcích za více než 10 milionů korun. S výjimkou několika let byl Medek po celé tvůrčí období v nemilosti režimu.

Nejdráže prodanými obrazy v zahraničních aukcích jsou díla Františka Kupky, za dva z nich zaplatil kupec v tomto století v přepočtu přes 60 milionů korun.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.