Duopol Babiš–Zeman čistí justici

Duopol Babiš–Zeman čistí justici
Komentáře

KOMENTÁŘ

Dalibor Balšínek

Oba dva mají nevyřízený účet s českou justicí a opět je spojuje stejný zájem. Policejní vyšetřování trestních kauz českého premiéra se nepodařilo zastavit. V posledních dnech se dokonce začalo ukazovat, že by se mohlo rozšířit o krymskou větev a do hry by mohl vstoupit trestný čin zavlečení.

Vedle policie je vyšetření případu dotačního podvodu na Čapím hnízdě práce také vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která dvakrát vyšetřování prověřovala a posvětila jeho správnost. Případ míří k obžalobě a to je pro Andreje Babiše mimořádně nebezpečná situace.

Pro prezidenta Miloše Zemana osobně česká justice sice bezprostřední nebezpečí nepředstavuje, pokud tedy vyloučíme policejní vyšetřování v prostředí jeho nejbližších spolupracovníků, ale justice ho hlavně neposlouchá, jak by si přál. Prezident má své nenaplněné představy o rozhodování některých kauz, nápady, kdo by měl stát v čele soudů, vybírá nové soudce Ústavního soudu, ale naráží na odpor.

Některé osobnosti nejsou nakloněny jeho představám a jsou schopny to dát veřejně najevo, tak jako třeba před rokem a půl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když odmítl prezidentovo pozvání na Hrad s vysvětlením, že dohlíží na vyšetřování možné korupce v Lesní správě Lány, která spadá pod Kancelář prezidenta republiky. Takové gesto se Miloši Zemanovi nelíbilo a určitě mu uvázlo v jeho dobré paměti, kde má speciální komůrku pro zrádce a neposlušné kluky.

Prezident a premiér logicky dospěli k tomu, že už toho je dost. Ministrem spravedlnosti, na jehož návrh se jmenuje a odvolá nejvyšší státní zástupce nebo předsedové krajských soudů, byl člověk nepatřící k žádné politické straně, sám sebe označující za státního úředníka, který se evidentně choutkám dvou nejmocnějších mužů v zemi nechtěl podvolit a raději rezignoval. Na jeho místo nastoupí k prezidentovi loajální Marie Benešová, známá svou antipatií vůči Pavlu Zemanovi a Lence Bradáčové. O jejich možných nástupcích se v zákulisí politiky už vášnivě mluví.

To vše naplňuje oprávněnou obavu, že by mohlo dojít k nejzávažnějšímu útoku na základní struktury demokratického státu a jeho podvolení mocenskému duopolu premiéra a prezidenta.

Související články