VIDEO: Německou političku rozplakalo, že lidé odmítli výstavbu mešity

emoce členky SPD

VIDEO: Německou političku rozplakalo, že lidé odmítli výstavbu mešityUVNITŘ VIDEO
Martina Wischhöferová (SPD) Foto:

Foto: Printscreen z Youtube/ Wiener Fritzl

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá zastupitelka bavorského městečka Kaufbeurer Martina Wischhöferová (SPD) nedokázala potlačit slzy. Její spoluobčané totiž v referendu odmítli návrh ze strany turecko-německé muslimské organizace (Ditib), aby se v oblasti postavila nová mešita. Politička podle svých slov doufala, že budou občané „dostatečně rozumní.“

Nedělního referenda se zúčastnilo přibližně 45 procent z 34 tisíc voličů, píše Deutsche Welle. Proti výstavbě mešity hlasovalo téměř 60 procent z nich. Jednání probíhala už od listopadu minulého roku. Kdyby referendum dopadlo opačně, asociace Ditib by dostala pozemek o velikosti pěti tisíc metrů čtverečních.

Podle starosty města Stefana Bosseho (CSU) se do hlasování mešity promítla i stále trvající napjatá situace mezi Německem a Tureckem. „Myslím, že diskuze byla přehlušena většími problémy jako vztahy s Tureckem nebo migrační krize,“ řekl Bosse.

Dojetí zastupitelky je zachyceno v čase 1:00 až 1:15.

Napětí mezi Tureckem a Německem

Organizace Ditib, která má úzké vazby na turecký stát, byla již v minulosti kritizována. Letos v dubnu například zorganizovala akci, kde malé děti v mešitě ve německém městě Herford pochodovaly v maskovaném oblečení a s atrapami zbraní.

O napětí mezi Tureckem a Německem svědčí i nedávný odchod Mesuta Özila z německé fotbalové reprezentace. Šéf Zelených Robert Habeck v souvislosti s ním obvinil ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) z toho, že svými dřívějšími výroky o islámu přispěl k odcizení mnoha německých Turků.

Habeck kritizoval slova Seehofera, který je také ministrem sportu, o tom, že islám nepatří k Německu. Takový výrok je podle šéfa Zelených třeba vnímat jako jasný vzkaz muslimským hráčům. Dopad Seehoferova prohlášení byl podle Habecka zničující, protože lidé s migračními kořeny v Německu cítí, že jsou stále častěji stigmatizováni a vylučováni ze společnosti.

Özil podle svých slov v reprezentaci skončil kvůli nedostatku respektu vůči svým tureckým kořenům a kvůli rasismu ze strany německého fotbalového svazu. V týdnech po propadu Německa na mistrovství světa v Rusku devětadvacetiletý záložník čelil tvrdé kritice od médií i členů fotbalového svazu kvůli svým výkonům a především spornému květnovému setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Vztahy mezi Berlínem a Ankarou jsou špatné už nejméně od nepovedeného převratu v Turecku v roce 2016. Podle serveru Spiegel Online zadržely turecké úřady od předloňského zmařeného puče 22 německých občanů. Loni například vyvolalo napětí zadržení šesti bojovníků za lidská práva včetně Němce, Švéda a ředitelky organizace Amnesty International v Turecku Idil Eserové. Turecko zadržené vinilo z podpory terorismu. Německá vláda kvůli tomu Ankaře pohrozila mimo jiné pozastavením unijní pomoci se zvládáním migrační krize.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Turecko ruší výjimečný stav, ale chystá protiteroristický zákon

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články