Úspěch slepého Japonce. Jako první nevidomý přeplul Pacifik bez přerušení

Úspěch slepého Japonce. Jako první nevidomý přeplul Pacifik bez přerušeníNOVÉ
Japonec Iwamoto jako první nevidomý člověk přeplul Tichý oceán Foto:

REPROFOTO: NHK

Svět

Prvenství slepého námořníka

Echo24

Dvaapadesátiletý Japonec Mucuhiro Iwamoto je prvním nevidomým člověkem, jemuž se podařilo překonat Tichý oceán na plachetnici bez přerušení. O jeho výkonu v sobotu informovala japonská agentura Kjódó.

Iwamoto vyplul 24. února z Kalifornie a v sobotu na své dvanáctimetrové plachetnici dorazil do přístavu Fukušima. Na palubě s ním byl americký mořeplavec Doug Smith, který Japonci pomáhal verbálně – poskytoval mu například informace o směru větru.

Přeplutí Tichého oceánu se Iwamotovi podařilo až napodruhé. Pokusil se o to už před šesti lety, avšak tehdy plavbu musel rychle ukončit, když s lodí narazil do velryby.

„Jsem doma. Děkuji. Nevzdal jsem to a splnil jsem si sen,“ řekl v sobotu, kdy ho slavnostně přivítali ve Fukušimě. Za sebou má 14 000 kilometrů na moři.

Jak napsala agentura Kjódó, nic podobného se zatím nevidomému člověku nepodařilo. Iwamoto přišel o zrak v 16 letech a cestu podnikl s cílem získat prostředky pro charitativní projekty. Část peněz chce dát na výzkum prevence nemocí, jež způsobují slepotu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Sto let od prvních gulagů. Rusko ukázalo dokumenty o historii pracovních táborů

Australské batole chtěla odvléct tlupa psů dingo. Zachránil jej jeho otec

Související články