1 Kauza Čapí hnízdo

ČSSD zatím o nedůvěře nerozhodla. Babiš prý přišel s novými argumenty

NOVÝ

Témata: , , , , ,

Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček na zhruba pětiminutové schůzce šéfům ODS a Pirátů Petru Fialovi a Ivanu Bartošovi sdělil, že ČSSD o postoji k nedůvěře vládě zatím nerozhodla. Novinářům to řekli Fiala a Bartoš.

Podle poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové se sociální demokracie rozhodne do mimořádné schůze, kterou poslanci opozice chtějí svolat kvůli kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše, tedy do druhé poloviny příštího týdne.

Novinářům Valachová řekla, že Babiš na středečním jednání klubu ČSSD velmi otevřeně hovořil o své rodině a přinesl i argumenty, které na veřejnosti ještě nezazněly. Poslanci pak premiéra vyzvali, aby podobně komunikoval i směrem k veřejnosti. Situaci by tak měl vysvětlit. Zdůraznila nicméně, že ČSSD dosud o svém postoji k případnému hlasování o nedůvěře kabinetu nerozhodla. Očekává, že další kroky ČSSD sdělí Hamáček po odpolední schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Opoziční poslanci sbírají podpisy ke svolání mimořádné schůze, podle kuloárových informací by ji mohl šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) svolat na příští pátek.

Kauzu vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos.

Babiš o záležitosti ve středu jednal vedle Hamáčka a poslanců ČSSD také se šéfy komunistů a SPD. Předseda SPD Tomio Okamura po schůzce řekl, že si jeho strana přeje ve vládě programově nahradit sociální demokracii. Někteří poslanci ČSSD pak po schůzce svého klubu s Babišem uvedli, že o odchodu sociální demokracie z vlády a demisi se nemluvilo.

Komunisté, kteří v červenci vznik Babišovy vlády podpořili, svolali na příští úterý jednání výkonného výboru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.