Deset důvodů, proč zůstat v EU

Deset důvodů, proč zůstat v EU
Tomáš Zdechovský Foto:

FOTO: Archiv Tomáše Zdechovského

2
INZERCE

Tomáš Zdechovský

Opustit EU by bylo něco jako drsný rozvod, kdy můžeme počítat jen s tím, že se prohneme na výživném.

Se sílícím tlakem na vyvolání referenda o možnosti výstupu z EU se začaly objevovat varující články a začíná se zvedat povědomí i o „otrávených dárcích“, které by to přineslo. Můj článek ale takový nebude, chci se soustředit na to pozitivní a dát Vám deset důvodů, proč je podle mě dobré dál být v EU.

1) Je více pracovních míst, protože u nás investují zahraniční firmy – nemusí řešit legislativní omezení a lze tak naplno využít strategické polohy v srdci Evropy. Země EU tvoří 89 % investic.

2) Máme vyšší platy a stále lepší pracovní benefity – více investorů totiž potřebuje více zaměstnanců, vzniká tak konkurence a přirozený tlak na zvyšování mezd. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. V roce 2004 byla průměrná hrubá mzda 18 025 Kč, loni už 29 050 Kč měsíčně.

3) Můžeme si odjet nakoupit do Německa, Polska či Rakouska, za úplně stejných podmínek, jako kdyby to bylo město v ČR, kdy je všem jedno, co si koupíme.

4) Ve všech zemích EU můžeme zaplatit za nákup českou kreditní kartou, banky za to ani nesmí účtovat žádné „zahraniční poplatky“ navíc – platí pravidlo, že pokud poplatky, jedině stejné jako doma. Musí se jen počítat s přepočtem na EURO.

5) Do zemí EU můžeme nejen neomezeně jezdit nakupovat či si užít dovolenou, ale můžeme zde i pracovat a studovat, kdy EU tyto možnosti aktivně podporuje. Například stipendii (program ERASMUS) či dotačními programy zaměstnanost, konkurenceschopnost a podnikání, mezinárodní spolupráce a mnoha dalšími. Celkově se dovolené v zahraničí obrovsky zlevnily, protože jsou levnější letenky, neplatí se za roaming, ošetří nás na naši (evropskou) kartičku zdravotní pojišťovny. Výrazně se tak zvedl počet lidí, kteří si dovolenou opravdu mohou dovolit.

6) Jezdíme po nových dálnicích, opravených silnicích a železnicích, zvětšuje se počet potřebných obchvatů a chytrých křižovatek, což by se bez pomoci z EU neobešlo, protože bychom se k těmto nutným investicím jen tak nedokopali. Silnice bývají sjízdné i v zimě a těch nejmenších vsích, protože si mohli přes dotace koupit techniku.

7) Kvalitní život už není jen ve městech, ale právě i v malých vesnicích, kdy stačí aspoň trochu schopné vedení obce, aby se mohly opravit hřiště, kulturní střediska nebo postavit školky.

8) Dětem ve školách nemusí stačit jen křída a černá tabule, mohou využívat zdravého školního nábytku, počítačových učeben či si užít jiné interaktivní formy výuky díky možnosti škol pořídit si moderní vybavení. Ředitelé mají finance na další vzdělávání učitelů. Podporuje se výuka více cizích jazyků dle preference žáků a nezřídka se mohou podívat do zahraničí už na základních školách.

9) Víme, že jakoukoliv hračku, lék či potravinu koupíme, bude to bezpečné. Výjimky a různé skandály samozřejmě existují, ale právě se nestane, že bychom o nich nevěděli a máme pak právo na vrácení peněz.

10) Výrazně se dbá na ochranu životního prostředí, čistý vzduch, bezpečnou, dostupnou a kvalitní pitnou vodu. Opravují se kulturní památky a ze zámků nám nevznikají zemědělské objekty.

Když nad tím tak přemýšlím, je to mnohem víc, než deset důvodů, a to jsem zdaleka neskončil. Chybí třeba důležité věci k bezpečnosti, ale o tom někdy příště.

Hezký den a veselou mysl!

Tomáš Zdechovský

Foto:

Logo ELS