Blatný jako překážka pro Zemana a Babiše. Zvyšují na něj tlak, setkají se v Lánech

MINISTRŮV NEJISTÝ OSUD

Blatný jako překážka pro Zemana a Babiše. Zvyšují na něj tlak, setkají se v Lánech
Nejvyšší ústavní činitelé zvyšují tlak na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Foto: Úřad vlády ČR
1
Domov
Sdílet:

Nejvyšší ústavní činitelé zvyšují tlak na ministerstvo zdravotnictví. Jak předseda vlády Andrej Babiš (ANO), tak prezident České republiky Miloš Zeman hází na šéfa resortu Jana Blatného (za ANO) jeden požadavek za druhým, ministr jim ale nejde příliš na ruku. Hlava státu, která se snaží vytvořit cestu pro ruské a čínské vakcíny, už dříve volala po jeho odvolání. Nejisté pozici Blatného nahrává i fakt, že pozice ministra zdravotnictví byla nabídnuta také hlavnímu epidemiologovi IKEM Petru Smejkalovi, ten ale post dle svých slov odmítl. O možných personálních změnách pravděpodobně přijde řeč během pondělní schůzky mezi Zemanem a Babišem v Lánech, premiér v neděli ale odmítl, že by v týdnu došlo k výměně ministrů.

Zvěsti o možných personálních změnách v čele resortu zdravotnictví se objevily v únoru, Babiš i Blatný ale odmítli, že by něco takového bylo na stole. Na postu ministra zdravotnictví se měl údajně ocitnout poslanec a lékař Jiří Běhounek (ČSSD). Později možnost výměny ministrů zmínil i prezident Miloš Zeman s tím, že pozoruje na současném ministrovi syndrom vyhoření. „Nebyl to špatný ministr. Udělal kus práce. A teď mně připadá, že už je velmi, velmi unavený,“ řekl Zeman. Blatný později na tiskové konferenci dodal, že Zemanova slova nebere jako útok, naopak o něm prý mluvil „docela hezky“.

Netrvalo ale dlouho a prezident rétoriku přitvrdil přímou kritikou na konto nejen Blatného, ale také šéfky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Požadoval po Babišovi také jejich odvolání. Důvodem je boj za ruskou vakcínu – prezident oba označil za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V. Odmítáním ruské vakcíny podle Zemana nesou odpovědnost za zbytečná úmrtí lidí v Česku na covid-19.

Blatný a Storová totiž čekají na schválení ruské vakcíny ze strany Evropské lékové agentury (EMA), k tomu ale v nejbližších týdnech ještě nedojde. Oba z bezpečnostních důvodů odmítají plošné použití neregistrované očkovací látky. Babiš personální změny odmítl, vláda má pode něj teď jiné úkoly, hlavně očkování. Opozice označila Zemanovy výroky za nepřijatelné.

Samotný Babiš ale tlačí na Blatného se svými požadavky. Přes Twitter vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby se zabývalo možným prodloužením intervalu mezi první a druhou dávkou vakcíny proti koronaviru. Učinil tak po konzultaci s vlastními odborníky, mezi nimiž je například epidemiolog Petr Smejkal či předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

„Věřím, že si to na ministerstvu urychleně vydiskutují a přijmou nějaký závěr,“ napsal Babiš na sociální sítě. Prapodivná forma vzkazů přes sociální sítě si rovněž vysloužila vlnu kritiky, Blatný navíc uvedl, že jeho resort na základě analýzy očkovacího týmu upravit interval mezi dávkami vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nedoporučil. Server Seznam Zprávy upozornil také na fakt, že Babiš zaslal vytýkací dopis Blatnému, především kvůli výběru antigenních testů. Ty má pro školáky nakoupit Správa státních hmotných rezerv.

Odmítavý postoj vůči požadavkům Babiše a Zemana je zřejmě jedním z důvodů, proč se mluví o tlaku na jeho výměnu. Spekulacím nahrávala i slova epidemiologa Petra Smejkala, který v Prostoru X uvedl, že zhruba dva týdny nazpět dostal nabídku stát se novým ministrem zdravotnictví. Nabídku ale odmítl, lepší roli vidí v odborné skupině, která pod jeho vedením vznikla právě při ministerstvu zdravotnictví.

„Já se necítím být sám velkým odborníkem, rád si nechám poradit, a proto jsem dal dohromady tuhle skupinu,“ řekl Smejkal. V poradním orgánu vedle něj zasedá sociolog Martin Buchtík, imunolog Zdeněk Hel, ekonom Štěpán Jurajda či ústavní právník Jan Kysela. „Jestli jsem měl schopnost dát tyhle lidi dohromady, tak je to pro mě daleko užitečnější role, než se stát ministrem a tápat v tom,“ podotkl. „Rovnou jsem řekl, že bych to ani nezvažoval,“ dodal k nabídce na ministerský post.

Záležitost odmítl Blatný šířeji okomentovat. „Přišel jsem do úřadu dělat práci odbornou, budu ji dělat, dokud k tomu budu mít mandát, a nevidím důvod se teď bavit o dalších spekulacích,“ řekl novinářům. Dříve ale také sdělil, že by rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví, pokud by se poradní skupina s epidemiologem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při Úřadu vlády. Věří ale, že se to nestane a že skupina mu bude spíše poskytovat nezávislá odborná stanoviska.

„Ve chvíli, kdy by tady vznikal druhý ministr zdravotnictví, tak beze mě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl vytvářet paralelní strukturu s ministerstvem zdravotnictví, tak to není způsob, který já bych byl schopný nějakým způsobem akceptovat,“ dodal.

Premiér by se měl se Zemanem setkat v pondělí večer v Lánech, tématu personálních změn se s největší pravděpodobností nevyhne. Dřívější vyjádření prezidenta ČR předesílají, jaký je jeho postoj; už dříve vytkl Babišovi, že navrhl do funkce nekompetentního člověka, protože Blatný není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti. Mimo jiné pohrozil, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů.

Předseda vlády by se měl k průběhu schůzky vyjádřit v pondělí večer, v neděli v rozhovoru pro server TN.cz ještě stihl ale dodat, že v týdnu nedojde ke změně na ministerském postu. „On (Zeman) má stabilní názor na pana ministra zdravotnictví a zahraničních věcí. Panu prezidentovi jsem vyhověl v různých věcech, ale v různých věcech jsem mu nevyhověl, protože mám na to jiný názor. Vnímám jeho zkušenosti a názory, ale neznamená to, že když má nějaký názor, že já mám totožný názor,“ řekl Babiš. Na otázku, zda od něj dostali nabídku na vedení ministerstva další lidé, mimo jiné premiér uvedl, že je jeho věc, komu dává či nedává nabídky.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz