Dva týdny nebo měsíc? Schillerová s Hamáčkem se neshodují v době prodloužení nouzového stavu

NOUZOVÝ STAV

Dva týdny nebo měsíc? Schillerová s Hamáčkem se neshodují v době prodloužení nouzového stavu
Ministryně financí Alena Schillerová. Archivní snímek. Foto: Alena Schillerová
Domov

Echo24

Vláda se domluvila, že požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, uvedla v pořadu ČT Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Neví ale prý jistě, zda celých 30 dní dostane. „My o ten nouzový stav požádáme, a uvidíme, co se stane,“ uvedla. Ministr vnitra Jan Hamáček v pořadu Partie na televizi Prima přitom řekl, že je ve vládě shoda na prodloužení stavu nouze nejméně o 14 dní. Dolní komora by o žádosti, kterou by vláda měla zformulovat v pondělí, podle Hamáčka měla hlasovat v pátek. Nynější stav nouze končí 28. března.

„Pokud by to zabralo, tak po 14 dnech se můžeme dostat na denní nárůsty (počtu nakažených koronavirem) pod 5000. Pak je možné zvednout plošná opatření, cestování mezi okresy a zbytek dojet podle pandemického zákona. To si myslím, že je nejrealističtější výhled,“ řekl Hamáček. Pokud by sněmovna vládní žádosti nevyhověla, musela by se opatření po 28. březnu řídit pandemickým zákonem, podle Hamáčka by se tak rozvolnila plošná opatření z hlediska omezení volného pohybu. „Ono by to asi fungovalo taky, ale pomaleji,“ řekl vicepremiér.

Prodloužení nouzového stavu navrhuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kvůli tomu, že chce udržet přísné protiepidemické restrikce včetně zákazu cestování mezi okresy i o velikonočních dnech, tedy nejméně do prvního dubnového pondělí.