Facebook škodí dětem a demokracii, varuje jeho bývalá manažerka. Nesmysl, říká Zuckerberg

PROBLÉMY FACEBOOKU

Facebook škodí dětem a demokracii, varuje jeho bývalá manažerka. Nesmysl, říká Zuckerberg
Mark Zuckerberg. Foto: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová při úterním slyšení před podvýborem Senátu amerického Kongresu řekla, že vedení Facebooku ví, jak učinit produkty společnosti bezpečnějšími, ale nedělá to, jelikož upřednostňuje zisk. Haugenová, která pracovala jako produktová manažerka, poznamenala, že nejprve věřila, že Facebook může v lidech probudit to nejlepší, ale postupně dospěla k závěru, že produkty firmy poškozují děti, rozdělují společnost a oslabují demokracii. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg uvedl, že jsou její tvrzení nelogická a z hlediska byznysu by nedávala smysl.

Haugenová v neděli přiznala, že stojí za únikem dokumentů, které byly základem pro sérii investigativních článků listu The Wall Street Journal (WSJ). „Jsem dnes zde, protože se domnívám, že produkty Facebooku poškozují děti, podněcují k rozdělování, oslabují naši demokracii a mnohem víc," prohlásila Haugenová, která u Facebooku pracovala jako hlavní produktová manažerka v týmu, jenž se věnoval dezinformacím. Doplnila, že lídři Facebooku vědí, jak učinit produkty společnosti bezpečnějšími, ale "neudělají to". "Místo lidí upřednostnili své obrovské zisky," řekla.

Haugenová, která dříve pracovala také pro Google, Pinterest a Yelp, poznamenala, že Facebook se opakovaně potýkal s tím, zda upřednostnit zisky či bezpečnost uživatelů. "Facebook pravidelně tyto konflikty řešil ve prospěch svých zisků," řekla a dodala, že řešením je dohled Kongresu. „Facebook bude nadále dělat rozhodnutí proti společnému dobru, pokud bude ponechán sám (bez dohledu)," upřesnila.

Haugenová při slyšení také poukázala na rozsáhlé pravomoci šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. Poznamenala, že "Mark se v současné chvíli nemusí zodpovídat nikomu, kromě sobě samému".

Vyjádřila se také k rozsáhlému pondělnímu výpadku facebookových služeb, který postihl uživatele po celém světě. "Včera (v pondělí) jsme viděli, jak byl facebook odstraněn z internetu," řekla. "Nevím, proč vypadl, ale vím, že facebook nebyl více než pět hodin využíván k prohlubování rozdílů, destabilizaci demokracií a k tomu, aby dospívající dívky a ženy měly špatný pocit ze svých těl," uvedla.

Demokratický senátor Richard Blumenthal, který předsedá senátnímu podvýboru pro ochranu spotřebitele, poznamenal, že produkty Facebooku jsou návykové jako cigarety. Dodal, že technologičtí giganti nyní čelí "okamžiku pravdy", podobně jako v minulosti tabákové koncerny. Vyzval šéfa Facebooku, aby před Senátem vypovídal a aby Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Federální obchodní komise (FTC) postup Facebooku vyšetřily.

„Oběťmi jsou naše děti. Náctiletí dnes koukají do zrcadla, pociťují pochybnosti a připadají si nejistě. Do zrcadla by se měl podívat Mark Zuckerberg," řekl Blumenthal s tím, že šéf Facebooku místo toho pluje na plachetnici.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg hájil svou firmu před obviněními, která vůči ní při úterním slyšení před podvýborem Senátu amerického Kongresu Haugenová vznesla. „V jádru těchto obvinění je idea, že upřednostňujeme zisk před bezpečností a blahobytem společnosti. To prostě není pravda," uvedl ve svém obsáhlém facebookovém příspěvku Zuckerberg.

„Argument, že vědomě kvůli ziskům tlačíme obsah, který lidi naštve, je hluboce nelogický. Vyděláváme na reklamách a inzerenti nám vytrvale říkají, že nechtějí, aby jejich reklamy byly umístěny vedle škodlivého či štvavého obsahu," dodal Zuckerberg.