1 PÁLENÍ ČARODĚJNIC

Na čarodějnice vyjžděli hasiči ke 136 požárům. V Praze přes zákaz vzplálo osm ohňů

NOVÉ

Témata: , ,

Poslední dubnový den, na kdy připadá tradiční pálení čarodějnic, vyjížděli hasiči v celé zemi ke 136 požárům. Je to skoro třikrát víc než v jiné dny, dlouhodobý denní průměr je 47. Zaznamenali přitom skoro 50 požárů travních a lesních porostů, které mohou souviset s čarodějnickými oslavami, informovala na webu mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Od půlnoci k dnešnímu ránu vzrostl počet výjezdů o dalších 22 případů.

„Ve srovnání s předchozím rokem byla letošní noc z 30. dubna na 1. května pro zasahující hasiče výrazně rušnější, a to zejména díky suchému počasí, vysokým denním teplotám a silnému větru s nárazy až kolem 20 metrů za sekundu,“ uvedla Zaoralová. Například loni hasiči evidovali 30. dubna dohromady 81 požárů, v roce 2016 jich bylo 120.

Meteorologové v neděli vydali pro většinu ČR výstrahu na zvýšené riziko požárů a silný vítr. Pražský magistrát kvůli tomu v pondělí odpoledne vyhlásil až do odvolání zákaz rozdělávání ohňů, který se dotkl velkých organizovaných akcí i domácích táboráků. Hasiči v hlavním městě navzdory zákazu během takzvané filipojakubské noci vyjížděli k 15 událostem – osm ohňů uhasili oni nebo sami lidé, které je pořádali, sedmkrát šlo o planý poplach.

„S největším počtem požárů se potýkali hasiči ve Středočeském i Moravskoslezském kraji a též v hlavním městě Praze. Naopak nejklidnější noc měli hasiči v Karlovarském a Olomouckém kraji,“ uvedla Zaoralová.

Při pondělních požárech bylo zraněno devět lidí, škoda činí přes 62 milionů Kč. Z toho na 60 milionů korun byla zatím vyčíslena škoda, kterou způsobil požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy. Středočeštíhasiči kromě velkého požáru v Úholičkách zaregistrovali zvýšený počet nahlášených požárů. „Ve většině případů se jednalo o nehlášené pálení, kdy se jednotka po provedeném průzkumu vrátila zpět na svou základnu. Ve čtyřech případech hasiči společně se záchranáři zasahovali také u popálených osob, které si své zranění většinou způsobily svým neopatrným jednáním,“ konstatovala Zaoralová.

Extrémně klidnou filipojakubskou noc mají za sebou hasiči v Jihočeském i Pardubickém kraji, kde v průběhu noci nevyjeli k žádné události přímo spojené s pálením čarodějnic. Na jihu Čech si ale připsali první „čarodějnický“ zásah už v neděli večer, kdy v Dolním Třeboníně likvidovali požár vatry připravené na pálení čarodějnic. Stejná situace se stala ve Žďárkách na Náchodsku, kde začala připravená hranice neplánovaně hořet pár minut po pondělní půlnoci.


Čtěte dále: U Prahy hořela hala s odpadem. Sklad s pohonnými hmotami hasiči ubránili

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.