Írán nesmí získat jaderné zbraně, řekla Merkelová v Izraeli. Tomu se nezamlouvá deal EU s Teheránem

Írán nesmí získat jaderné zbraně, řekla Merkelová v Izraeli. Tomu se nezamlouvá deal EU s TeheránemNOVÉ
Merkelová a Netanjahu na tiskovce Foto:

Foto: spolková vláda

Domov

návštěva v Izraeli

Německá kancléřka Angela Merkelová v Izraeli zdůraznila, že je třeba učinit vše pro to, aby se Írán nedostal k jaderným zbraním. V tom se podle ní Německo a Izrael shodují, liší se však v názoru, jak to zajistit. Merkelová byla v Izraeli od středy na dvoudenní návštěvě. Ve čtvrtek se setkala s izraelským prezidentem Reuven Rivlinem i premiérem Benjaminem Netanjahuem a předtím navštívila památník holokaustu Jad vašem a převzala čestný doktorát univerzity v Haifě.

S Rivlinem i Netanjahuem hovořila Merkelová mimo jiné o postojích vůči Íránu. Německo a Izrael se shodují, že Íránu nesmí být nikdy umožněno získat jaderné zbraně, řekla Merkelová na společné tiskové konferenci s Netanjahuem. Nemají ale podle kancléřky shodný názor, jak toho dosáhnout.

„Jsme hluboce přesvědčeni a silně sdílíme izraelské stanovisko, že je třeba učinit vše pro to, aby se Íránu zabránilo získat jaderné zbraně. Kde se ne vždy shodujeme, to je cesta k tomuto cíli,“ prohlásila kancléřka s poukazem na mezinárodní jadernou dohodu s Íránem, kterou v roce 2015 podepsalo i Německo.

Merkelová zdůraznila, že íránská vojenská přítomnost v Sýrii a Libanonu představuje hrozbu pro Izrael. Vliv Íránu v Sýrii se podle ní musí snížit „k nule“, což ale bude obtížné. „Vidíme, pod jakým tlakem a v jakém prostředí tu žijete a velmi se to asi liší od situace, v níž žijeme my v Evropské unii. Proto výslovně potvrzuji, že Izrael se přirozeně musí bránit, když je napaden,“ citovala Merkelovou agentura DPA.

Merkelová rovněž přislíbila, že Německo se pokusí přimět Palestince k mírovým rozhovorům s Izraelem, a prohlásila, že bude chtít hovořit s palestinským předákem Mahmúdem Abbásem o situaci v Pásmu Gazy.

V debatě mezi Merkelovou a Netanjahuem došlo také na problematický zákon o Izraeli jako státu židovského národa, který letos schválil parlament. „My podporujeme židovský stát, ale menšiny mají také svá práva,“ řekla Merkelová. Dodala, že pokud bude dohodnut mír, budou muset Palestinci židovský stát uznat. Netanjahu ji požádal, aby přiměla Palestince vrátit se k mírovým jednáním. Merkelová uvedla, že stále zastává názor, že nejlepší je takzvané dvoustátní řešení – tedy, že vedle Izraele vznikne Palestina. Rozšiřování židovských osad na Západním břehu Jordánu k tomu podle ní nepomáhá.

O Íránu Merkelová hovořila také s izraelským prezidentem Rivlinem. Ten přitom kritizoval Evropskou unii, že obchoduje s úhlavním nepřítelem Izraele, a vyzval ji, aby se připojila k novým sankcím proti Teheránu. „Íránská obluda se musí nechat vyhladovět, ne ji krmit,“ prohlásil Rivlin. Jenom tak lze podle něj zajistit globální stabilitu.

Dopoledne německá kancléřka navštívila památník Jad vašem v Jeruzalémě. „Židé v Německu čelili nenávisti a násilí, se kterým se v takové míře do té doby nesetkali,“ řekla Merkelová u památníku. „Od té doby si Německo musí navždy připomínat tento zločin a je zodpovědné za boj proti násilí, xenofobii a nenávisti obecně,“ dodala podle deníku The Jerusalem Post.

Merkelová byla v Izraeli na mezivládních konzultacích. Doprovázela ji část jejího kabinetu, velká obchodní delegace a pověřenec spolkové vlády pro boj s antisemitismem. Důležitým tématem návštěvy byly ekonomické záležitosti s důrazem na technologii a inovace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Merkelová kontruje Trumpovi. Zpochybňování OSN ohrožuje mír

Merkelová dramaticky ztrácí autoritu, píší německá média

Související články