1 Změny v důchodech

O změně důchodů rozhodnou ve sněmovně hlasy KSČM

, NOVÉ

Témata: , , ,

Zvýší se důchod o tisíc korun seniorům, kterým je 85 let a víc, nebo všem, kteří pobírají penzi 25 let a více? Sněmovna rozhodne, zda dá přednost vládní novele, nebo návrhu, který vrátil Senát a podporuje opozice. Zda projde vládní novela, závisí na komunistech, kteří kabinet ANO a ČSSD podporují. Jak se KSČM k důchodové novele postaví, bude jasné po jednání klubu jejích poslanců. Poslanci se sejdou 22. srpna, rozhodl ve středu sněmovní organizační výbor.

Důchodovou novelu připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí za bývalé ministryně v jednobarevné vládě ANO Jaroslavy Němcové. Cílem změn mělo být zvýšení životní úrovně lidí s nízkými penzemi, u nichž základní výměra činí významnou část důchodů. S návrhem ale nesouhlasil Senát, který předlohu v půlce července vrátil. Novelu zákona musí poslanci stihnout schválit do září, aby mohl být změněn výpočet penzí od Nového roku.

Sněmovnou schválená verze novely má zvýšit pevnou část penzí o 320 korun měsíčně a s pravidelnou valorizací tak důchod průměrně vzroste o 918 korun. Lidé starší 85 let navíc získají k důchodu další tisícikorunu. Senát chce, aby tisícikorunový příplatek k měsíčnímu důchodu dostávali senioři, kteří čerpají důchod 25 a více let. Podle opoziční ODS to bude spravedlivější k ženám, které vychovávaly děti a kvůli tomu odcházely v minulosti do penze dříve než muži

‚Vládní návrh nezohledňuje ženy mladší 85 let‘

„Vládní návrh nezohledňuje ženy mladší 85 let, které vychovaly děti, a proto šly do důchodu dříve. Nyní často pobírají nižší důchod než senioři, kterým je 85 let a více. Proto jsem podal pozměňovací návrh, který má tuto nespravedlnost napravit,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil, jehož předlohu nakonec Senát schválil.

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Pravidlo podle novely zůstane stejné, zvětší se ale podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky. Části seniorů se tedy budou penze zvyšovat pomaleji než dosud. V příštím roce se však opatření kvůli přechodnému ustanovení ještě neprojeví.

Státní rozpočet vyjde navýšení penzí příští rok asi na 14,2 miliardy korun v případě, že by novela byla účinná včas ve vládním znění. Senátní verze by znamenala zvýšení nákladů státu o další dvě miliardy korun.

Pokud se srpnová schůze Sněmovny protáhne do čtvrtka, její součástí budou ze zákona i interpelace. K dalšímu zasedání se dolní komory sejde v září. Termín této schůze má organizační výbor stanovit 30. srpna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Předvolební obchodování s jízdným. Radnice od září chystají výrazné slevy

Maláčová chce podporovat rodiny i seniory

Z nového čísla Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB

Echo týdne: Karta, hromy blesky a holé ruce ● Kauza: Huawei, Huawei, Huawei ● Komentář: Brexit nekončí, Mayová však ano ● Recenze: Proč zešílela tetička

U transplantací se nepředbíhá S Pavlem Pafkem nejen o tom, jak najít dobrého lékaře
Rok ruských zbraní Sovětské kořeny Putinových „trumfových karet“
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.