1 Kauza novičok

V Salisbury jsme byli jako turisté, tvrdí Rusové obvinění z útoku na Skripala

, NOVÉ

Témata: , , ,

Dva Rusové, které britská policie obvinila z útoku paralyzující látkou novičok na Sergeje Skripala a jeho dceru, pro ruskou televizi RT prohlásili, že jihoanglické Salisbury navštívili pouze jako turisté. Po hodině se vrátili do Londýna, tvrdí dvojice Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Britská prokuratura je označila za agenty ruské vojenské rozvědky GRU, což muži v rozhovoru popřeli.

Oba prohlásili, že do Salisbury jeli jako turisté na doporučení svých přátel. Ve městě se zdrželi jen krátce kvůli špatnému počasí, které jim zabránilo navštívit všechna zajímavá místa, jak prý původně chtěli. „Všude se povalovala sněhová břečka. Byli jsme provlhlí, a tak jsme se nejbližším vlakem vrátili do Londýna,“ uvedla dvojice v interview s RT.

Britští vyšetřovatelé předtím uvedli, že mají dostatek důkazů na to, aby je mohli obvinit. Podle nich muži přiletěli do hlavního města z Moskvy 2. března, a to s ruskými pasy. O dva dny později nastříkali látku novičok na dveře Skripalova domu v Salisbury a o den později se vrátili do Ruska, uvádí britská BBC. Muži nevyloučili, že se mohli přiblížit k domu dvojitého agenta. „Ale nevíme, kde stojí,“ dodal Boširov.

Pokud jde o lahvičku s parfémem, jež podle britských vyšetřovatelů obsahovala novičok, Boširov ironicky odmítl, že by něco takového u sebe měli. „Není hloupé, aby normální chlápci u sebe měli ženský parfém? Celníci prověřují všechno, asi by se ptali, proč mají muži ve svých zavazadlech ženský parfém. Ne, neměli jsme to,“ odpověděl Boširov na dotaz šéfredaktorky RT Margarity Simonjanové, které s nimi rozhovor vedla.

Ruské úřady ve středu oznámily, že oba své občany znají. Podle jejich prohlášení se jedná o civilisty, nikoliv zločince. Ruský prezident Vladimir Putin se na tiskové konferenci ve Vladivostoku nechal slyšet, že doufá, že si oba muži sami s novináři promluví.

Skripal a jeho dcera Julija byli v jihoanglickém městě Salisbury 4. března otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok nervovou látkou přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy.

Po britském obvinění na adresu Petrova a Boširova se v ruských médiích objevily rozporuplné informace. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Sergej Kosačov řekl, že nejde o ruské občany, ale možná britské herce.

Ruský server Fontanka informoval, že člověk jménem Alexandr Petrov byl na seznamu zaměstnanců státního podniku Mikrogen, který se zabývá výzkumem a vývojem imunobiologických preparátů. Podle státní televize RT ale jde jen o shodu jmen. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých mu nic neříkají.

Čtěte také: Rusy obviněné z útoku novičokem známe, nejsou to zločinci, oznámil Putin

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.