1 NOVÉ VERZE HYMNY

„Máme krásnou hymnu,“ řekl Babiš. Měnit ji nechce

NOVÉ

Témata: ,

Premiér v demisi Andrej Babiš novinářům v Poděbradech řekl, že prodloužení hymny nepokládá za dobrý nápad. Možnou novou verzi české národní hymny představili Český olympijský výbor společně s autorem nových variant, skladatelem Milošem Bokem.

„Já si myslím, že máme krásnou hymnu a není potřeba ji měnit,“ sdělil Andrej Babiš novinářům ohledně nových návrhů české hymny. Podle záměru iniciátorů by měla být hymna sebevědomější a vlastenečtější, případně by mohla mít dvě sloky, jak tomu bylo dříve.

Celkem zazněly tři nové verze hymny. První se zpívaným současným textem hymny zaujala právě zmíněnou pompézností, podle Boka je v živějším tempu. Druhá verze byla dvousloková. „To, co ji ozvláštňuje, je bohatší harmonie, je tam mnoho kontrapunktických hlasů, vokální hlasy se stávají součástí orchestrálního zvuku, je to doprovod k masám lidí na stadionu, ale také v chrámu, neboť se může hrát také na konci mše,“ řekl Bok. Třetí varianta je orchestrální a dnes se asi posluchačům líbila nejvíce.

Čtyři verze hymny nahrál loni v prosinci Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, text zpívají Štěpánka Pučálková a Svatopluk Sem.


Čtěte dále: Kauza ‚Babišových‘ zajišťováků pokračuje. Policie obvinila jednatele firmy FAU

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.