Edice Echo: Jak v USA předvídali události v ČSSR. Svobodu trefili, s Dubčekem byli mimo

NOVÁ KNIHA EDICE ECHO

Edice Echo: Jak v USA předvídali události v ČSSR. Svobodu trefili, s Dubčekem byli mimo
Vinohradská třída 21. srpna 1968 Foto:

Foto: Profimedia.cz / Týdeník Echo

5
Domov

Echo24

Unikátní svědectví o pohledu nejvyšších amerických kruhů na události kolem srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 přináší Nová kniha Edice Echo „Podívám se na to ráno“. Nabízí pohled na dokumenty odkrývající diplomatické hry, analýzy situace i nenaplněné spekulace Američanů týkající se jednoho z nejzásadnějších momentů naší historie. 

Soubor obsahuje zpravodajské telegramy, koncepční pojednání, přepisy rozhovorů nebo zápisy ze schůzí, které z valné většiny v češtině ještě nevyšly. Čteme tu bystré analýzy i nenaplněné spekulace, například v telegramu z velvyslanectví USA z 2. prosince 1967 už se správně předpovídá výměna „Novotného v prezidentském úřadě stárnoucím generálem Svobodou“, místo Dubčekova mocenského vzestupu však Američané vyslovují mylnou prognózu o převzetí funkce prvního tajemníka ÚV KSČ „tajemníkem Kolderem“. A dodávají: „Spisovatelé zatím zůstávají potichu.“

Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968
Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 Foto:

Foto: Týdeník Echo (Profimedia.cz). Původní autor fotografie: František Dostál.

Dokumenty amerického ministerstva zahraničí soustředěné ve sborníku Foreign Relations of the United States, které obsahují desítky položek se vztahem k Československu, přeložil a opatřil komentářem Tomáš Smetánka. Autor knihy je jedním z prvních porevolučních šéfredaktorů Lidových novin, který ale novinářskou branži opustil a poslední dvě dekády se věnuje diplomacii, působil jako velvyslanec republiky v Jordánsku, Číně, Jižní Koreji nebo Indonésii.

Novou knihu Podívám se na to ráno si můžete objednat zde.