Babiš je druhým nejdéle vládnoucím premiérem Česka. Překonal i Zemana se Sobotkou

ČEŠTÍ PREMIÉŘI

Babiš je druhým nejdéle vládnoucím premiérem Česka. Překonal i Zemana se Sobotkou
Končící předseda vlády Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman na archivním snímku. Foto: Shutterstock
1
Domov

Echo24

Předseda hnutí ANO a šéf dosluhující vlády v demisi Babiš, který byl jmenován premiérem 6. prosince 2017, je k neděli předsedou vlády 1460 dní, tedy bez jednoho dne čtyři roky. Překonal tak současného prezidenta Miloše Zemana, který byl předsedou vlády od 17. července 1998 do 15. července 2002, což bylo 1459 dní. Babiš i Zeman přitom museli několik dní čekat, než byla po jejich ustavení premiérem jmenována také jejich vládní sestava – Zeman pět a Babiš sedm dní.

Vůbec nejdéle vládl od vzniku České republiky Václav Klaus, který byl premiérem pět a půl roku (včetně započtení posledních měsíců československé federace, českým premiérem se Klaus stal 2. července 1992). Kromě Klause (v prvním funkčním období), Babiše a Zemana vydržel být premiérem celé volební období už jen Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Nejkratší dobu byl předsedou vlády Jiří Rusnok (sedm měsíců a čtyři dny), jen o den více strávil v premiérské funkci Josef Tošovský. Mezi třemi premiéry vlád, označovaných za úřednické, vládl nejdéle Jan Fischer (rok a čtvrt).

Jen tři čeští politici se stali premiéry dvakrát. Prvním byl Klaus (ODS), jenž byl ministerským předsedou poprvé jmenován v červenci 1992 a podruhé o čtyři roky později. Druhým dvojnásobným premiérem byl Topolánek, jmenovaný do čela kabinetu v srpnu 2006 a v listopadu 2006. Třetím pak končící předseda vlády Babiš, který se stal premiérem poprvé v prosinci 2017 a podruhé v červnu 2018.

Premiér Jmenován Konec vlády Doba vlády
Václav Klaus (ODS) 2. července 1992 2. ledna 1998 2010 dní (5 let a 6 měsíců)
Josef Tošovský (nestraník) 17. prosince 1997 22. července 1998 217 dní (7 měsíců a 5 dní)
Miloš Zeman (ČSSD) 17. července 1998 15. července 2002 1459 dní (3 roky, 11 měsíců a 28 dní)
Vladimír Špidla (ČSSD) 12. července 2002 4. srpna 2004 754 dní (2 roky a 23 dní)
Stanislav Gross (ČSSD) 26. července 2004 25. dubna 2005 273 dní (8 měsíců a 30 dní)
Jiří Paroubek (ČSSD) 25. dubna 2005 4. září 2006 497 dní (1 rok, 4 měsíce a 10 dní)
Mirek Topolánek (ODS) 16. srpna 2006 8. května 2009 996 dní (2 roky, 8 měsíců a 22 dnů)
Jan Fischer (nestraník) 9. dubna 2009 13. července 2010 460 dní (1 rok, 3 měsíce a 4 dny)
Petr Nečas (ODS) 28. června 2010 10. července 2013 1108 dní (3 roky a 12 dnů)
Jiří Rusnok (nestraník) 25. června 2013 29. ledna 2014 218 dní (7 měsíců a 4 dny)
Bohuslav Sobotka (ČSSD) 17. ledna 2014 13. prosince 2017 1427 dní (3 roky, 10 měsíců a 27 dní)
Andrej Babiš (ANO) 6. prosince 2017 dosud 1460 dní (3 roky, 11 měsíců a 29 dnů)