„Karcinogenní“ Roundup má problémy v USA. V Česku se může používat bez potíží

Zákaz glyfosátu?

„Karcinogenní“ Roundup má problémy v USA. V Česku se může používat bez potížíAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Herbicidní přípravek s látkou glyfosát se v zemědělství používá ve velkém množství. Přípravek hojně využívaný k hubení plevele se v současné době aplikuje na obilí, řepku či slunečnici. Testy však objevily tuto látku například v pečivu, pivu ale také v dámských tamponech. Diskuze o používání Roundupu se rozvířila poté, co společnost Monsanto ve Spojených státech čelí velkému množství soudních sporů. Lavinu žalob strhl Dewayne Johnson, který společnost zažaloval kvůli své rakovině. Tu přičítá právě biotechnologické společnosti a jejímu přípravku.

Ostře sledovaný soudní spor mezi Johnsonem a společností Monsanto se promítl i do akcií vlastníka Bayer. Bezprostředně poté, co společnost Monsanto prohrála soud, ztratil německý konglomerát Bayer 11 procent své hodnoty. Johnson u soudu argumentoval tím, že mu výrobce Roundupu způsobil non-Hodginkův lymfom, tedy závažné nádorové onemocnění. Způsobené bylo používáním herbicidních přípravků na bázi glyfosátu a soud tomuto tvrzení uvěřil. Počet žalob tak po pár týdnech vzrostl z 5200 na 8000. Bayeru také kvůli sporu klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 34,7 procenta na 20,6 miliardy korun.

V České republice se však glyfosát může používat bez problémů. „Ministerstvo zemědělství reflektuje rozhodnutí z 12.12. 2017, kdy bylo prováděcím nařízením Evropské komise obnoveno schválení účinné látky glyfosát na období 5 let. Toto obnovení bylo uděleno po pečlivém přehodnocení vlastností glyfosátu a opírá se o hodnotící zprávu zpravodajského členského státu, kterým bylo v tomto případě Německo, a o vyjádření Evropského Úřadu pro bezpečnost potravin i Evropské chemické agentury. Během hodnocení byl vzat v potaz i karcinogenní potenciál této účinné látky, který nebyl prokázán,“ řekl pro Echo24 mluvčí ministerstva Václav Tampír.

S tím nesouhlasí Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny a také Světová zdravotnická organizace, které označily pesticid s velkou pravděpodobností za karcinogenní. Evropský úřad pro bezpečnost potravin sice tento záměr vyvrátil. Podle hnutí Duha, které se tématu glyfosátů dlouhodobě věnuje, by se měla Česká republika snažit o maximální omezení tohoto pesticidu.

„Dlouhodobě požadujeme výrazné omezení používání glyfosátu – úplný zákaz použití na veřejných prostranstvích, pro neprofesionální použití, v zemědělství na dosoušení plodin před sklizní, a výrazné omezení i při dalším zemědělském použití. Apelovali jsme spolu s tisícovkami lidí na ministra zemědělství i životního prostředí, dělali semináře pro veřejnost i správce veřejných prostranství o alternativách ke glyfosátu, poukazujeme na alternativy v zemědělství,“ řekla pro Echo24 koordinátorka spotřebitelské práce Klára Kyralová.

Podle Kyralové se může pesticid objevit i v běžných potravinách. „Testuje se jen vzorek. Zatím testy objevily glyfosát v pečivu, pivu, medu, ale i hygienických potřebách, například v dámských tamponech. Podle statistik se z plodin nejvíce používá na obiloviny, olejniny, kukuřici a pícniny, ale i ve vinohradech a sadech,“ řekla pro Echo24 Klára Kyralová.

Proti glyfosátu bojuje i prezident Francie Emmanuel Macron. Podle něj by zemědělci měli přípravky na hubení plevelů do tří let přestat používat. Téma glyfosátu ostře rezonovalo také v Německu, kde minulý rok narušilo jednání o nové vládě. Problémem se stalo hlasování zemí Evropské unie o prodloužení licence pesticidů glyfosát. Německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) hlasoval pro prodloužení licence, i když na tom ve velké koalici nebyla shoda. Podle dohody se měl ministr zdržet hlasování, za to ho později tvrdě zkritizovala kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Ministerstvo zvažuje omezení

Ministerstvo zemědělství nicméně zvažuje částečné omezení používání glyfosátu. Zatím však není jasné, jaký je výsledek. „Ještě není rozhodnuto o tom, zda se přijme či nepřijme nějaké omezení v použitá účinné látky glyfosát,“ řekl pro Echo24 mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Podle hnutí Duha může výsledek soudního sporu ve Spojených státech nepřímo ovlivnit následné používání. „Rozsudek může fungovat jako spouštěč určitého procitnutí a varování. Společnost, která glyfosát a další chemické koktejly vyrábí, a podle nezávislých názorů dlouhodobě ovlivňuje hodnocení jejich rizik, byla poprvé v souvislosti s glyfosátem dohnána k zodpovědnosti. Doufejme, že tento tragický příběh (a nejedná se zdaleka o jediný svého druhu) přinese alespoň něco dobrého. Česká republika by se měla přidat k progesivním zemím, které plánují glyfosát buďto úplně zakázat, nebo alespoň velmi výrazně omezit. Nejde ale pouze o glyfosát, problémem je celá řada dalších látek, a především jejich „koktejl“ a masivní, neprozřetelné používání všude kolem nás,“ řekla Klára Kyralová.

Ministerstvo zemědělství zatím nechce soudní spor komentovat. „Nemáme k dispozici rozhodnutí prvoinstančního soudu a dle našich informací soudní spor není u konce, a proto se k tomu v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat,“ řekl Václav Tampír. Ministerstvo pouze zdůrazňuje, aby při používání přípravků na ochranu rostlin bylo dodržovány s postupy na návodu k užití přípravku.

„Ministerstvo zemědělství dlouhodobě podporuje udržitelné a bezpečné používání přípravků na ochranu rostlin v rámci Integrované ochrany rostlin a Integrované produkce, podporuje rozvoj ekologického zemědělství a zavádění metod precizního zemědělství,“ řekl Václav Tampír.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Akcie Bayeru se propadají kvůli soudnímu verdiktu proti herbicidu Roundup

Odškodnění za Roundup. Porota nařídila firmě Monsanto zaplatit 289 milionů USD

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články