1 Zneužití jména

Veronské divadlo neumožní koncert neofašistů věnovaný Palachovi

, NOVÉ

Témata:

Divadlo v severoitalské Veroně, kde se měl tuto sobotu konat koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřeklo organizátorům pronájem sálu. Místní úřady - městské i provinční - ale záštitu nad akcí potvrdily, informoval dnes italský tisk. Podle nedávného vyjádření filozofa a sociologa Václava Bělohradského, který v Itálii žil padesát let, má italská radikální pravice Palacha za symbol už od jeho upálení v roce 1969.

Sdružení Nomos, které koncert takzvaného nazirocku organizuje, o pronájem sálu s kapacitou necelých 400 míst požádalo divadlo Teatro Stimmate už loni v listopadu. Kongregace Congregazione delle Sacre Stimmate, založená na počátku 19. století, která divadlo vlastní, s tím nejprve souhlasila. Po kritice z Itálie i Česka dnes vlastník divadla pronájem odřekl.

Podle deníku Il Giornale bylo dosud prodáno 320 lístků a organizátoři nyní musí hledat náhradní prostor. Jeden lístek stojí 16 eur (asi 410 Kč). Divadlo Teatro Stimmate se nachází v centru Verony, necelý kilometr od balkonu shakespearovské Julie Kapuletové. Hlavní organizátor akce a člen místního zastupitelstva Andrea Bacciga uvedl, že výtěžek z koncertu měl jít na pomoc místním lidem, které loni v září postihla povodeň, a že kongregace se chce od aféry distancovat.

Záštitu nad akcí nicméně v pondělí potvrdily jak provinční, tak obecní úřady. Na úrovni města pro patronát hlasovala strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, dvě krajně pravicová uskupení Bratři Itálie a vládní Liga a dvě místní občanské iniciativy, napsal v deníku La Repubblica Paolo Berizzi, který o celé kauze informoval již dříve.

"(Jan Palach) je symbolem svobody proti všem diktaturám a připomínat si ho je správné," komentoval rozhodnutí předseda obecní rady Ciro Maschio z krajně pravicové strany Bratři Itálie. "Jestliže si jej někdo připomíná a další proti tomu protestují, místo aby na něj také vzpomínali, vyznívá to divně. Polemiky i očerňovací a mystifikační kampaň, kterou v médiích v posledních týdnech rozpoutala krajní levice, jsou motivem, proč patronát (nad akcí) potvrdit," dodal.

"Verona se v posledních desetiletích stala baštou extrémní pravice, která zde nachází silného spojence i v radikální katolické pravici," komentoval minulý týden v ČRo Radiožurnál souvislosti kauzy česko-italský novinář Andreas Pieralli. Vážná je podle něj skutečnost, že koncert zaštiťují místní úřady, tedy vlastně i italský stát, což považuje za "nepřijatelné".

Deník Il Giornale zdůrazňuje, že proti koncertu se nyní postavila i církev - alespoň tak interpretuje rozhodnutí kongregace spravující divadlo.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.