2 ISLÁMSKÁ REVOLUCE v Ǐránu

Kdo zapálil lidi v kině? Požár pomohl zažehnout islámskou revoluci

NOVÉ

Témata: , ,

Požár kina v jihoíránském Abadánu, při kterém 19. srpna 1978 zahynuly více než čtyři stovky lidí, se stal jedním ze spouštěčů islámské revoluce, která v zemi o zhruba půl roku později zvítězila. Dodnes se přitom jen spekuluje o tom, kdo za tragickým žhářským činem stál. Režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího, známý svou krutostí k opozici, přičítal vinu islamistickým teroristům, zatímco jeho odpůrci obviňovali tajnou policii SAVAK.

Nový islamistický režim v únoru 1979 sice popravil jednoho policistu, nejspíš neprávem obviněného ze zinscenování požáru, a v roce 1980 byl popraven jediný že čtyř přeživších žhářů, skuteční strůjci útoku zůstávají nejistí.

Průběh onoho srpnového večera se dá navíc zrekonstruovat. V kině Rex, ležícím v chudé čtvrti důležitého ropného centra Abadán dávali film otevřeně kritizující režim, na který dorazilo na sedm stovek diváků, včetně žen a dětí.

Pachatelé nejprve zabarikádovali dveře, polili je benzínem a zapálili. Diváci chtěli utéct nouzovými východy, ty ale byly z rozhodnutí úřadů – prý jako opatření proti terorismu – zamčené.

Uniknout se podařilo jen třem stovkám lidí, většina ale utrpěla popáleniny nebo se nadýchala kouře. Přesný počet obětí požáru, který se stal v den 25. výročí puče, jenž vynesl k moci šáha, zůstává dodnes nejasný. Zpráva Amnesty International z roku 1980 hovoří o 438 mrtvých, mezi ně ale počítá i popravené.

Čtěte dále: VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

Bez hidžábu, s jointem a v minisukni. Íránská mládež se bouří proti režimu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.