VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

Zánik liberální země

VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 letyUVNITŘ VIDEO
Svět

jp Echo24

Před 40 lety vypadala ta země málem jako ráj. V porovnání s dneškem čiší ze starých snímků uvolněnost, svoboda a radost ze života. Řeč je o Íránu, dnes zemi s jedním z nejkonzervativnějších islámských režimů na světě – kde se však za vlády šáha Páhlavího na plážích slunily dívky v bikinách. Podívejte se na video, které vzniklo koláží snímků ze čtyřicátých až sedmdesátých let. Na You Tube je umístil Joshua Kohen.

Možná, že i toto byla jednou z příčin Šáhova pádu. Sekulární vládce, který se snažil zemi reformovat směrem k západnímu vzoru, vadil až příliš mnoha skupinám. Íránští šíité, komunisté, tradiční íránská obchodnická třída – ti všichni Páhlavímu vyčítali jeho vztahy s Izraelem, Velkou Británii i USA.

Zároveň však v době, kdy byl u moci, bylo možné chodit po ulicích v západním oblečení, islám nebyl určující silou ve společnosti a ženy byly rovnoprávné s muži. Je to ostatně možné vidět i na snímcích z té doby: odhalená kolena, barevné šaty, účesy nebo rozpuštěné vlasy. Vše, co je dnes již dávno nemyslitelné.

Čtěte také: Roky vězení a stovky ran. Írán odsoudil umělce za urážku islámu

Oblečení je však pouze jedním znakem. Zábava v podobě diskoték či televizních estrád; sport pro muže i pro ženy; vztah k dědictví perské říše. Byť je zde lehce blízko-východní nádeche stále patrný, sotva byste lidi z fotografií odlišili od fanoušků západní módy, hudby a stylu z jiné části světa.

Ať už byly síly zúčastněné v revoluci jakékoliv, jejím výsledkem byl nástup islámu a změna režimu. Monarchie byla zrušena a z Íránu se roku 1979 stal islámská republika. V dnešní době je íránský, šíitský islám velmi konzervativní, se všemi náležitostmi jako domlouvané sňatky žen a důsledné dodržování práva šaría. Jeho politika se také zcela obrátila a Spojené státy se staly největším nepřítelem, hned vedle Židovského státu.

Čtěte také: VIDEO: Kde Írán ukrývá své rakety

V Íránu padl rozsudek nad americkým novinářem. Verdikt není známý