1 spor o směnné kurzy

Směnárníci vrací úder. Pražští Piráti čelí trestnímu oznámení a útokům za kritiku

NOVÉ

Témata: , ,

Lidé napojení na jednu z pražských směnáren podali trestní oznámení na pražské Piráty. Kampaní, kterou Piráti upozorňují na nevýhodné směnné kurzy, podle oznámení směnárně způsobili škody. Novináře o tom informoval kandidát Pirátů na primátora Zdeněk Hřib a předseda poslaneckého klubu strany Jakub Michálek. Dobrovolníci poslední měsíc stojí před vybranými pražskými směnárnami, sbírají podpisy pod petici a upozorňují turisty na nevýhodné kurzy. Podle Hřiba se Piráti setkali i s fyzickým napadením ze strany bezpečnostních pracovníků najatých směnárnou. 

Lidé, kteří stojí za směnárnou v ulici 28. října, podle Hřiba viní Piráty z porušení pravidel hospodářské soutěže, poškození cizích práv a pomluvy. Zástupci strany to odmítají. „Podávají na nás trestní oznámení za to, že jsme jim měli informováním lidí údajně způsobit škodu. Přitom my pouze využíváme naše ústavně zaručené právo petiční a sbíráme podpisy pod petici, které má rychlit řešení problému s nepoctivými směnárnami v Praze,“ uvedl Hřib. Dodal, že dobrovolníci v ulicích pouze s turisty sdílejí veřejně dostupné informace.

Směnárny s nevýhodnými kurzy jsou v Praze diskutovaným tématem. ČNB nedávno odebrala licenci směnárně na Staroměstském náměstí, známé nízkými kurzy. Loni městská firma Technická správa komunikací (TSK) po tlaku ze strany politiků vypověděla nájem podniku s podobnými praktikami u hlavního nádraží.

Česká národní banka navrhla změny ve směnárenském zákoně, které by měly ochránit zejména zahraniční turisty. Nově by byla možná zpětná výměna peněz do dvou hodin od původní transakce, pokud by klient zjistil, že směna byla nevýhodná. Směnárny by také měly povinnost mít jen jeden kurzovní lístek. Nyní mají často jeden s méně výhodným kurzem pro běžné klienty a druhý pro ty, kteří si mění větší množství peněz. Podle Michálka Piráti prosadili, že novela bude po prázdninách projednána ve Sněmovně ve zrychlené lhůtě, takže by mělo být možné ji schválit ještě před vánoční turistickou sezonou.

Čtěte také: Podpora hnutí ANO a ODS oproti červnu klesla, posílili Piráti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.