Strašák jménem vysoké účty za energie. Jak předejít nedoplatkům?

Strašák jménem vysoké účty za energie. Jak předejít nedoplatkům?
Radiátor Foto:

FOTO: Ušetřeno.cz

2
INZERCE
Echo24
Sdílet:

Vyjma krátkého období babího léta Česko od začátku září sužují poměrně nízké teploty. Sychravé počasí dokonce zapříčinilo, že topná sezóna letos začala v desítkách měst předčasně, obyvatelé se proto děsí vysokých nedoplatků za energie. Jak tomu předejít?

Vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu. č. 194/2007 Sb. říká, že otopné období začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku s tím, že tepelná energie se začíná domácnostem dodávat tehdy, když 2 dny po sobě klesne průměrná denní teplota pod 13 °C a pokud se nedá následující den očekávat zlepšení počasí. Letos se tak stalo ještě před koncem astronomického léta, to je zhruba o 14 dní dříve než standardně.

Počasí udělalo lidem vítr v peněžence už vloni  

V loni sice nezačala předčasně topná sezóna, zato v období ledna a února mrzlo až praštilo. Podle meteorologů byla uplynulá zima dokonce druhá nejstudenější za posledních 30 let. A lidé úměrně klesajícím teplotám otáčeli kohoutkem u topení. Průměrná výše nedoplatku se tak vyšplhala až na 5 500 Kč.

Nastavte si letos adekvátně vysoké zálohy

Pokud vlivem dříve započaté topné sezóny a nízkých teplot počítáte s razantně vyšší spotřebou energií, velmi jednoduchým a rychlým řešením, jak se vyhnout nepříjemnému překvapení v podobě nedoplatku, je nastavit si správně zálohy. Ve finále sice zaplatíte oproti předešlým rokům více, ale po malých částkách vás to bude bolet mnohem méně, než kdybyste se měli z peněz vydat najednou.

Většina dodavatelů svým klientům v tomto ohledu vychází vstříc. Úpravu záloh lze uskutečnit prostřednictvím on-line aplikace, internetové správy klientského účtu, telefonicky či přes e-mail. Samozřejmě se také můžete zastavit na jakékoliv kamenné pobočce.

Najděte si levnějšího dodavatele

Přes 80 % Čechů platí za energie nesmyslně vysoké částky. Přitom by stačilo porovnat si ceny plynu v online kalkulačce, během 2 minut si najít levnějšího dodavatele a následně k němu přejít. Nic složitého. Na trhu navíc operuje nespočet společností, která vám s celým procesem změny bezplatně pomohou. Vyřídí za vás otravné papírování i další formality. Také se postarají o to, abyste se vyhnuli tolik obávaným sankčním poplatkům.

Proč se ceny dodavatelů tak drasticky liší?

Nedá vám spát, jak je možné, že jeden dodavatel nabízí velmi nízkou cenu elektřiny a druhý si za dodávky nechá platit pomalu zlatem? Jen poměrně malá část ceny, kterou koncoví odběratelé zaplatí, je regulována státem (poplatky za distribuci, pro operátora trhu atd.). Zbytek, u elektřiny něco kolem 50 % u plynu cca. 70 %, se odvíjí od cenové politiky jednotlivých dodavatelů.  

Pokud si tedy správně vyberete, od koho budete energie odebírat, můžete ušetřit na energiích až 13 200 Kč za 2 roky. To není zrovna malá částka.  

Kdy je nejvhodnější doba pro změnu?

Změnit dodavatele můžete prakticky kdykoliv. Jestli však chcete začít šetřit ještě tuto topnou sezónu, máte právě na čase. Je totiž třeba počítat s výpovědní lhůtou dodavatelů, která zpravidla činí 3 kalendářní měsíce. Obecně ale platí staré známé pořekadlo: „Lepší pozdě než vůbec.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz