EU si posvítí na Temu a Shein. Eurokomisaře šokoval nebezpečný obsah balíčků z Číny
EU VS. SHEIN A TEMU
Evropská komise chystá přísnější dohled nad čínskými online platformami Shein a Temu, které podle Bruselu zaplavují evropský trh nebezpečnými výrobky a porušují zákony. Unijní komisař pro spravedlnost Michael McGrath uvedl, že některé prodávané produkty považuje za vysoce rizikové, píše britský deník The Guardian.
Podle něj je mezi nejhoršími případy například dětské kousátko s korálky, které se mohou snadno uvolnit a představují riziko zadušení. Nebylo totiž opatřeno bezpečnostními otvory, které by umožnily dítěti dýchat, pokud by korálek spolklo. „Jsem tím šokován a myslím, že máme povinnost chránit evropské spotřebitele,“ prohlásil McGrath.
Zpráva Evropského parlamentu z tohoto měsíce uvádí i další problematické výrobky: dětské pláštěnky s toxickými chemikáliemi, sluneční brýle bez UV filtru nebo dětské kraťasy s příliš dlouhými šňůrkami, jež mohou způsobit pád. Objeveny byly také kosmetické přípravky obsahující látku Lilial, kterou EU od roku 2022 zakazuje kvůli jejímu vlivu na plodnost a vývoj plodu. Britská vláda už loni vyzvala spotřebitele, aby výrobky s touto látkou vyhodili.
McGrath upozornil, že nebezpečné výrobky se na evropský trh dostávají ve velkém. Každý den přichází do EU z nečlenských zemí 12 milionů nízkohodnotných zásilek. V roce 2024 to má být 4,6 miliardy balíků v hodnotě do 150 eur — dvojnásobek oproti loňsku a trojnásobek oproti roku 2022.
„Jsem rozhodnut přitvrdit v prosazování pravidel bezpečnosti výrobků i ochrany spotřebitele. Nejde jen o bezpečnost, ale i o férové podmínky pro evropské podniky, které musejí plnit naše předpisy a nést s tím spojené náklady. Není možné, aby konkurovaly těm, kdo pravidla ignorují,“ uvedl McGrath. Evropské podniky tudíž mají značné náklady na splnění těchto požadavků a zároveň nemohou konkurovat čínským platformám, které to ignorují.
EDITORIAL: Prsten moci nové doby
Evropská komise proto zvažuje zrušení současného limitu 150 eur, pod nímž se neplatí clo, a zavedení manipulačního poplatku za každou zásilku. Podobně postupují Spojené státy, kde zákazníci od června musejí platit za zboží z Číny minimálně 50 dolarů nebo 30procentní daň.
Další možností je vznik jednotného evropského celního úřadu. Podle McGratha zatím není jasné, zda se téma dostane na jednání summitu EU–Čína, který se uskuteční 25. července v Pekingu. „Každopádně budeme s čínskými úřady jednat přímo, ještě letos je navštívíme,“ řekl.
Shein v reakci uvedl, že letos investuje 15 milionů dolarů do bezpečnostních a kontrolních programů a spolupracuje s 15 testovacími centry s pobočkami i v Německu a Velké Británii. Od spuštění svého tržiště prý firma ukončila spolupráci s 500 prodejci. „Získání a udržení důvěry našich zákazníků je pro nás klíčové. Všichni naši dodavatelé musejí dodržovat náš etický kodex a přísné bezpečnostní normy,“ uvedla firma.
Podobně se brání i Temu: „Bezpečnost a shoda s předpisy je pro nás prioritou. Prověřujeme prodejce, produkty aktivně monitorujeme a v případě potřeby stahujeme z prodeje. Spolupracujeme s renomovanými certifikačními společnostmi jako TÜV SÜD, SGS či Bureau Veritas,“ stojí v prohlášení.
Česko ztrácí miliardy a volá po zrušení evropské výjimky
Problémy spojené s čínskými obchodníky se projevily i v Česku. Po okamžitém zrušení bezcelního dovozu zásilek do hodnoty 150 eur volá například Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR. „Musíme okamžitě začít vymáhat naše pravidla a urychleně odstranit daňovou výjimku, která umožňuje dovoz balíčků z Číny bez cla a efektivní kontroly,“ říká Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.
To potvrzuje i prezident SOCR ČR Tomáš Prouza. „Výjimka pro malé zásilky je dnes tím hlavním kanálem, kterým se levné, často neregulované a nebezpečné zboží dostává k zákazníkům – a vytváří obrovskou ztrátu pro státní rozpočty i důvěru ve férový obchod,“ tvrdí.
Dopad na český trh je prý znatelný už dnes. Podle APEK dosáhl obrat čínských e-shopů v ČR v roce 2024 částky 23,2 miliardy korun – což je meziroční nárůst o 170 procent. Jejich podíl na českém online trhu vzrostl z 4,4 na 10,7 procenta. Současně se podle Evropské komise až 65 procent těchto zásilek uměle podhodnocuje, aby se vyhnuly zdanění.
SOUVISEJÍCÍ: Lákavé ceny z Temu? Možná naposledy, tvrdší pravidla vám mohou zdražit zásilky
Tato praxe má reálný dopad na veřejné rozpočty. Jen v Česku dosahují roční ztráty z neodvedených daní a cel podle odhadů až 9 miliard korun, v celé EU více než 10 miliard eur. Český trh tak nejen že přichází o příjmy, ale čelí i sílící neférové konkurenci, která znevýhodňuje domácí podniky dodržující zákony.
Z pohledu spotřebitelů jsou čínské e-shopy lákavé především díky nízkým cenám. Jenže právě ty jdou často ruku v ruce s pochybnou kvalitou a bezpečností výrobků. Organizace dTest spolu s evropskou spotřebitelskou organizací BEUC upozornily na řadu případů, kdy zboží prodávané na Temu neodpovídá evropským normám.