Prosazování elektroaut je politická chyba, míní šéf autopůjčovny Sixt

Elektroautomobily

Prosazování elektroaut je politická chyba, míní šéf autopůjčovny SixtNOVÉ
Erich Sixt Foto:

FOTO: Wikimedia Commons, Sixt PR, 2015, CC BY-SA 4.0

Svět

Politické úsilí o prosazení elektromobilů je drahá politická chyba. Řekl to v úterý generální ředitel a hlavní akcionář velké německé autopůjčovny Sixt Erich Sixt. Poukázal přitom na skutečnost, že stěžejní suroviny včetně kobaltu jsou už v současnosti pod kontrolou asijských společností.

„V e-mobily nevěřím, politicky je to hrubá chyba,“ řekl na konferenci k hospodářským výsledkům firmy Sixt. Podle něho nedává smysl rozsah, v jakém se elektromobily prosazují, investovat je k tomu podle něj nutné mnoho miliard dolarů.

„Pokud se mýlím, tak nakoupíme tolik aut na elektrický pohon, kolik si naši zákazníci budou přát,“ dodal podle agentury Reuters.

Autopůjčovna Sixt působí v mnoha zemích světa, včetně České republiky. Začátkem roku firma prodala podíl v alternativní taxislužbě DriveNow, která provozuje flotilu elektromobilů BMW.

Sixt není jediný, kdo před tlakem na rozvoj elektromobility varuje. Mezi často zmiňované problémy patří třeba nezbytnost vybudovat mnoho nabíjecích stanic, což si vyžádá nemalé náklady. Je také otázkou, co bude s miliony pracovních míst spjatých s výrobou spalovacích motorů.

Politici v různých zemích chtějí zakázat prodej aut s benzinovým či naftovým motorem od roku 2040, 2030 a někde už od roku 2025. „Je snadné něco říct, zvlášť když v roce 2040 už dnešní politici nebudou rozhodovat. Realita je ale jiná,“ řekl už loni Brett Smith z michiganského Střediska pro výzkum v automobilovém průmyslu.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Prahou projely historické vozy, mezi nimi i formule od Tatry

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.