Bití, samotka a hlad. Čína převychovává muslimy v internačních táborech

Převýchova v Číně

Bití, samotka a hlad. Čína převychovává muslimy v internačních táborechNOVÉ 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Čínská vláda kvůli údajné hrozbě islámského extremismu zatýká čínské muslimy a posílá je na převýchovu do internačních táborů. Tam se čínský režim snaží pomocí tvrdých metod potlačit muslimskou víru jednotlivců. Příběh jednoho z vězňů přinesla agentura Associated Press (AP).

Čínské úřady zadržely v převážně muslimském regionu Sin-ťiang na severozápadě Čínské lidové republiky desítky, možná stovky čínských (i zahraničních) muslimů, které vězní v masových internačních táborech. Systémové zatýkání zasáhlo celý Sin-ťiang, oblast velkou zhruba jako polovina Indie. Podle americké studie se jedná o největší zatýkání příslušníků menšin v současném světě.

Čínští funkcionáři tábory většinou komentovat odmítají, jen občas se v čínském tisku objeví vyjádření, podle kterého je potřeba potlačit jiné ideologie z důvodu hrozícího separatismu a islámského extremismu. Extremisté pocházející z ujgurského etnika, muslimů žijících na severozápadě Číny, zabili v posledních letech více než stovku lidí. Čína podle oficiálních vyjádření tento region považuje za hrozbu pro mír většinové čínské společnosti.

Cílem internačních táborů je potlačení politických názorů, či muslimské víry vězňů. Vězni, kteří se distancují od svých názorů, či kritizují své spoluvězně, bývají odměněni. Naopak ti, kteří se drží své víry a názorů, bývají zbiti, či odvlečeni na samotku, kde hladoví.

,,Kulturní čistky jsou pokusem Pekingu najít konečné řešení problémů v regionu Sin-ťiang,“ říká James Millward, historik z Georgetown University. Rian Thum z univerzity v New Orleans, tvrdí, že čínský systém převýchovy je jedním z nejhorších systematickým porušování lidských práv. ,,Taková převýchova, která má obdobu snad jen v Mao Ce-tungově kulturní revoluci, zanechá na jedincích dlouhodobé psychické stopy,“ vysvětluje Thum. ,,Tohle může způsobit mnohogenerační trauma, ze kterého se mnoho lidí už nezotaví.“

Kazach Bekali musel snášet psychologický nátlak

Když Bekali, vězněný muslim z Kazachstánu, odmítl poslouchat rozkazy, byl tvrdě potrestán stáním na zdi a následně samotkou, kde byl 24 hodin bez jídla. Po dvaceti dnech v přísně střeženém táboře se chtěl zabít.

Bekali se narodil v Číně do kazašsko-ujgurské rodiny, ale přestěhoval se do Kazachstánu, jehož je občanem. Zpátky do provincie Sin-ťiang se vrátil v době kdy čínská vláda začala proti náboženskému extremismu a separatismu bojovat. Do vězení mohlo muslimy přivést cokoliv od prohlížení zahraničních webových stránek přes modlení, až po pěstování tradičního plnovousu. Když se Bekali v roce 2017 rozhodl navštívit rodiče, neměl o přísném režimu tušení.

Druhý den po příjezdu byl v domě svých rodičů zadržen třemi ozbrojenými policisty. Bekali byl bez jakéhokoliv odůvodnění zavřen na týden do cely a následně odvezen o více než 800 kilometrů od místa svého zadržení. Zde ho policie nechala připoutaného buď k židli, nebo za zápěstí ke stěně tak, aby cítil co největší bolest v ramenou. Bekali mohl stát pouze na špičkách. Byl vyslýchán kvůli své práci v cestovní agentuře, kde prý pomáhal Číňanům podávat si žádosti o kazašská víza, čímž měl dopomáhat čínským muslimům utéci ze země.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,,Nic jsem neudělal!“ bránil se Bekali. Policie ho vyslýchala několik dnů a poté ho poslala do malé cely, kterou sdílel se 17 dalšími vězni. Sedm měsíců po zatčení byl Bekali převezen do internačního tábora u města Karamay, kde ho společně s tisícem dalších vězňů čekala převýchova.

,,Psychologický nátlak byl neuvěřitelný. Musíte sám na sobě hledat chyby, vzdát se svého náboženství i své vlastní etnicity,“ řekl Bekali, který se při popisu tábora rozplakal. ,,Každou noc se k táboru vracím, nemůžu usnout, dokud nevyjde slunce. Těch myšlenek se nemůžu zbavit.“

Čtěte více: GALERIE: Kolorované fotografie mají lidem přiblížit hrůzu holokaustu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články