„Důkaz vazalství,“ míní Bartoš o Vondráčkově cestě do Ruska. Babiš podpoří debatu na plénu

„Důkaz vazalství,“ míní Bartoš o Vondráčkově cestě do Ruska. Babiš podpoří debatu na plénuNOVÉ
Andrej Babiš a Ivan Bartoš v OVM Foto:

Reprofoto: ČT24

Domov

Kontroverzní návštěva

jhr Echo24

Návštěva šéfa sněmovny Radka Vondráčka v Rusku ukázala vazalskou roli České republiky, kdy poslanci vyslali svého nejvyššího představitele, aby se tuzemská delegace vůbec mohla setkat s tou ruskou. To si myslí předseda Pirátů Ivan Bartoš, který navrhne zařadit diskuzi o Vondráčkově zahraniční cestě jako bod na sněmovním plénu. Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho ruské angažmá brání, zařazení bodu na program dolní komory ale podpoří.

Vondráček v Rusku vedl delegaci, která jednala o zdravotnictví. Sešel se však s předsedy obou tamějších parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří figurují na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států, což vnímá řada českých poslanců negativně, včetně Bartoše.

„Nikdo jiný z evropských politiků se s lidmi na seznamu takhle nebratří,“ prohlásil předseda Pirátské strany v aktuálním diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi . Bartoš kritizoval skutečnost, že na cestu nebyli přizváni žádní novináři a že Česká republika se detaily dozvídá způsobem, jakým návštěvu uchopilo Rusko.  

„Já si myslím, že ta servilita není na místě. Tam je to prostě vazalská role, kdy sněmovna vyšle svého nejvyššího představitele, aby se ta naše delegace s těmi lidmi vůbec sešla,“ kritizoval dále. Přijde mu to nevhodné i v kontextu kauzy novičok. Ruské úřady totiž zpočátku obvinily tuzemsko, že je jedním z míst původunervově paralytické látky. „Já bych čekal, že od ruských diplomatů zazní nějaká finální omluva ve věci novičok,“ nechal se slyšet Bartoš.

Andrej Babiš to však odmítá. „To nebyla role této delegace,“ uvedl. „My jsme k tomu dali jednoznačné stanovisko, my jsme to odsoudili, vydali jsme tři diplomaty,“ připomíná jarní události. Radek Vondráček stál podle něj v čele delegace proto, aby měla úroveň. „Celá ta iniciativa vznikla na základě stížnosti našich občanů, že tam v Rusku nemají adekvátní zdravotní péči. My jsme tam 10 let nebyli, my musíme přeci mluvit se všemi,“ argumentoval. 

Na námitku, že setkání s lidmi na sankčním seznamu je problematické, reagoval tím, že s šéfem ruské Dumy setkávají i jiní politici, například místopředseda Německého spolkového sněmu. Zmínil i další setkání západních politiků  „Pan Vondráček tam vystupoval suverénně, získal si respekt. Ty kontakty byly skvělé,“ dodal Babiš.

Roli jeho oponenta v televizní debatě tentokrát Bartoš nicméně zcela neplnil, působil spíše zdrženlivě a této role se naopak opakovaně chápal moderátor Václav Moravec.

Mega podraz v Brně

Premiér se v diskuzi v pořadu OVM znovu dotkl také tématu skládání brněnské koalice po nedávných komunálních volbách. Zopakoval a vysvětlil, proč výsledek, kdy namísto vítězného hnutí ANO brněnskou radnici povede ODS, jež utvoří koalici s jinými stranami, vnímá jako „mega podraz“. „ODS nám několikrát řekla, že to s námi podepíše. A řekla to veřejně,“ prohlásil Babiš. O lídryni ODS v Brně Markétě Vaňkové řekl, že lhala, když novinářům sdělila, že občanská demokracie žádnou dohodu s ANO o vzájemné spolupráci neměla.

Čtěte také: Poslanci kritizují Vondráčkovu cestu do Ruska, Piráti ji chtějí řešit na schůzi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články