1 Komentář

Komunista v Bílém domě

Témata: , ,

„Návštěva se uskuteční u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, která ukončila vládu komunistů v této zemi.“ Už jenom obyčejná diplomatická fráze amerických úřadů ukazuje, že s návštěvou českého premiéra Andreje Babiše u prezidenta Donalda Trumpa není všechno v pořádku.

Samotnou návštěvu není důvod nějak dramaticky kritizovat. Američané ho pozvali ze známých důvodů. Češi se v posledních měsících projevili jako protagonisté americké politiky na starém kontinentě. Jak připomněl velvyslanec Hynek Kmoníček, před rokem vydali americkým úřadům ruského hackera Jevgenije Nikulina, zároveň v prosinci nařídili prověrky dodávek čínské technologické firmy Huawei a tím se distancovali od obou velkých soupeřů americké zahraniční politiky. Dává smysl pozvat premiéra takové země do Bílého domu, aby setrval v dosavadním kurzu, případně vztahy posílil například objednávkou zbraní nebo reaktorů do jaderné elektrárny.

Také ti, kdo diplomatickým schopnostem premiéra Babiše nedůvěřují, mohou ocenit, že pěstuje transatlantické kontakty, a maximálně se mohou obávat toho, že slíbí nějakou věc, kterou nebude Česko schopno splnit. Vtipálci se mohou vysmívat Babišově návštěvě v centrále CIA a spekulovat, že byl před Listopadem dvojitý agent, který kromě StB pracoval také pro americkou tajnou službu, ale v zásadě není věcný důvod, proč by reprezentant České republiky měl ve velkém světě způsobit nějakou ostudu.

Proč teď mluvit o sametu

Zůstává jen otázka, proč se v tiskové zprávě Bílého domu objevila provokativní věta o sametové revoluci. Není pochyb, že se sametová revoluce odehrála před třiceti lety a že svrhla komunisty. Poté byl nastolen demokratický režim spojovaný v Americe se slavným bojovníkem za svobodu Václavem Havlem a od té doby se Česko automaticky počítá do okruhu přátel nezpochybnitelného lídra demokratických národů, kterým Spojené státy jsou. Není divné, když se představitelé dvou demokratických zemí sejdou k přátelskému rozhovoru právě u příležitosti slavného vítězství demokracie před třiceti lety. To by ovšem nesměl přijet do Washingtonu Babiš, který svou osobou přitahuje komplikace jako magnet.

Dnes jako premiér reprezentuje v Americe demokratické Česko, jenže ještě před třiceti lety byl členem KSČ, pracoval pro StB a jako takový reprezentoval v Maroku komunistické Československo. Samotný fakt, že se stal premiérem, je dostatečným příkladem, že revoluce byla příliš sametová a umožnila vedoucím komunistickým kádrům v převleku a oklikou přes ekonomiku znovu ovládnout zemi. Nemluvě už o tom, že Babiš vládu symbolicky přijal z rukou Vojtěcha Filipa, předsedy současných komunistů, kteří se k předlistopadovým tradicím neochvějně hlásí. Před třiceti lety porazili Češi a Slováci komunismus, právě při pohledu na Babiše však je možné uvažovat o tom, že přinejmenším v Česku šlo jen o dočasnou výhru.

Kdo si váží bývalého rozvědčíka

Češi si museli na Babiše v čele státu zvyknout a jeho návštěva ve Washingtonu je pro ně zneklidňující připomínkou, v jakých absurdních politických poměrech vlastně žijí. Režim odvozující svou legitimitu z vítězství nad komunismem reprezentuje dlouholetý komunista. Proč musel tiskový tajemník Bílého domu větu o pádu komunismu vůbec vyslovit?

Můžeme ji považovat za doklad toho, že i ty zásadní okolnosti tuzemské politiky jsou pod americkou rozlišovací schopnost, případně může přece jen jít o určitý naschvál. Amerika má v úmyslu posílit svou pozici ve střední Evropě a tolik nezáleží na tom, jestli v dané zemi vládne Petr, Pavel, nebo třeba Andrej. Minimálně ovšem stojí za to připomenout, že v Andrejovi přijímáme zástupce demokratického Česka, nevážíme si ho však jako bývalého komunistického diplomata a agenta, se kterým se sametová revoluce neuměla vypořádat.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
komentátor

Petr Holub (*1958) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a stáž v Sociologickém ústavu Akademie věd. Jako novinář pracuje od roku 1992, naposledy v denících Aktuálně.cz a MF Dnes, a úzce spolupracuje s Českým rozhlasem. Zaměřuje se na ekonomický rozměr politiky a na změny ve společnosti, které nastaly po pádu komunistického režimu. Žije v Praze a Českých Budějovicích.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.