1 Upskirting jako nový trestný čin

Focení partií pod sukní je v Anglii a Walesu nově trestným činem. Hrozí až dva roky vězení

, Nové

Témata: , ,

V Anglii a Walesu v platnost vstoupil zákon, na základě kterého je trestným činem fotografování či filmování intimních partií lidí bez jejich vědomí. Za takzvaný upskirting hrozí až dva roky vězení, informoval zpravodajský web BBC.

Vznik zákona považuje za svou osobní výhru Britka Gina Martinová, která v minulých letech stála v čele kampaně proti praktice, kterou sama v roce 2017 na hudebním festivalu zažila. Cizí muž k ní tehdy přistoupil, strčil jí pod sukni svůj mobil a vyfotil si její spodní prádlo. Když jeho chování ohlásila, dozvěděla se, že se nejedná o žádný konkrétní trestný čin.

Příspěvek na facebooku, který o svém zážitku Martinová napsala, odstartoval kampaň za přijetí zákona zakazujícího takzvaný upskirting.

Focení či filmování intimních partií cizích lidí bylo dosud ve Spojeném království trestným činem jen ve Skotsku. Nyní tak zvláštní zákon, který by se tomuto činu věnoval, neexistuje už jen v Severním Irsku. Stejně jako dosud v Anglii a Walesu tam mohou být lidé, kteří bez dovolení fotografují či filmují intimní partie druhých, stíháni pouze za voyeurismus či způsobení veřejného pohoršení. V prvním případě ale musí být splněna podmínka, že je oběť fotografována či filmována „v soukromí“, v druhém případě musí být k dispozici svědek, který byl činem „pohoršen“.

Počet hlášených případů upskirtingu podle agentury PA v posledních letech roste. V naprosté většině jsou jeho oběťmi ženy a pachateli muži.

Čtěte také: „Jsou příliš sexistické a upozaďují ženy“. Škola vyřadila z knihovny 200 pohádek

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,