1 Původ vepřového

Maso s označením CZ nemusí být nutně z Česka. Legislativa mate zákazníky

, NOVÉ

Témata: , , ,

Maso s označením CZ nemusí pocházet z České republiky. Na čtvrteční tiskové konferenci ke kvalitě vepřového masa to řekl prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Je to podle něj dáno legislativou a zákazníci jsou tak mateni.

„Masné výrobky mohou být postupně vyráběny v několika zemích. Ať se jedná o chov, porážku či balení. Současná legislativa však nařizuje, že (na výrobku) musí být označena poslední země, kde došlo k nějaké změně. Maso tak může pocházet z Polska, Německa či Španělska. Stačí ale, aby bylo dovezeno v půlkách a v ČR bylo jen rozbouráno a zabaleno,“ dodal s tím, že pak je označeno jako české.

Dovozy vepřového masa do ČR stále rostou, soběstačnost Česka ve vepřovém podle odhadu ministerstva zemědělství letos znovu klesla a činí 50,7 procenta. Třetinu dovozů tvoří maso z Německa, čtvrtinu ze Španělska, následuje s desetinou Polsko. Podle Jandejska se například vepřové dovezené ze Španělska dá poznat podle temnější barvy i vizuálně. Když se dostane k českému zákazníkovi, je v době prodeje staré deset až 12 dní, řekl.

Údaje o potravinové a zemědělské soběstačnosti Česka kritizoval v první polovině května premiér Andrej Babiš (ANO). „Dneska jsou čísla o soběstačnosti katastrofální. Každý stát se má dlouhodobě zasadit o to, aby uživil svoje obyvatele. Máme 30 let od revoluce. V 90. letech, kdy nebyla vize v zemědělství, politici řekli, že si vše dovezeme. Máme tady největší koncentrace řetězců a zásadní chyba byla umožnit cizincům kupovat půdu,“ řekl na sněmu Agrární komory premiér.

Aktuální výkupní cena vepřového je podle komory mezi 43 a 44 korunami za kilogram jatečného prasete. V přepočtu na živou váhu jde o 33 až 34 korun za kilogram.

V ČR byla podle údajů Českého statistického úřadu předloni průměrná spotřeba vepřového 42,3 kilogramu na osobu, klesla tak o 1,2 procenta. Naopak o půl kilogramu, tedy o 1,8 procenta na 27,3 kilogramu, se zvýšila spotřeba drůbežího masa a byla nejvyšší od počátku měření, které začalo v roce 1948.

V ČR se podle Svazu chovatelů prasat chová kolem 1,5 milionu prasat. Jde o nejnižší počty za dobu sledování, dodal svaz.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nevydal účtenku EET za 10korunový koláček, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se ho nyní zastal

Odpověď na stomilionovou dotaci pro Agrofert. E-shop přestal nabízet chléb od Penamu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.