Nevydal účtenku EET za 10korunový koláček, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se ho nyní zastal

Pokuta za koláček

Nevydal účtenku EET za 10korunový koláček, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se ho nyní zastalNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Ostravský krajský soud se zastal prodejce, který od finanční správy obdržel pokutu ve výši 11 tisíc korun. Tu dostal za nevydání EET účtenky ke koláčku v hodnotě 10 korun. Nakonec krnovský provozovatel zaplatí jen tisícovku, píše server iDnes.cz. Finanční správa s verdiktem soudu nesouhlasí. O případu jsme psali zde.

„Já si myslím, že by se tak mělo přihlížet ke každému drobnému živnostníkovi. V tomto případě byl použit selský rozum. Ale ještě uvidíme, zda se finanční správa odvolá,“ řekl majitel Krámku u radnice v Krnově. Jde o první případ, kdy se soud zastal živnostníka za obdobný přestupek, přitom podobných případů s nepřiměřenými pokutami ale bude zřejmě mnohem více.

Finanční správa původní pokutu ze srpna 2017 ve výši 11 tisíc korun snížila po odvolání na 6 500 korun. Soud pak rozhodl ve prospěch provozovatele s přihlédnutím k jeho majetkovým poměrům a částku označil za likvidační. Senátor a daňový poradce Tomáš Goláň považuje rozhodnutí krajského soudu za malou, ale důležitou výhru, která by mohla být vodítkem k řešení obdobných případů i pro ostatní.

„Ačkoliv soud rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství nezrušil, podařilo se nám na návrh naší kolegyně využít moderačního práva soudu a soud tak tuto pokutu sám svým rozhodnutím ponížil na celkových 1 000 Kč spolu s paušálními náklady,“ napsal na facebookovou stránku své daňové kanceláře. Dodává, že žalobci byla uložena pokuta za to, že ohrozil neevidováním tržby řádný výběr daní, v tomto případě tržba o výši deseti korun nezajistí výběr daně asi ve výši jedné koruny.

Jakmile finanční správa dostane do rukou písemné vyhotovení rozsudku od soudu, rozhodne své další kroky. S výsledným verdiktem nicméně nesouhlasí a svůj postup brání. Částka 6 500 korun podle ní likvidační není. „Jednalo se totiž vzhledem ke všem okolnostem o částku menší než polovina obvyklé výše pokuty za obdobná porušení,“ uvedla iDnesu Klára Křehlová z tiskového oddělení finanční správy.

Pokuta ve výši tisícinásobku ceny

Případ se dostal do povědomí veřejnosti poté, co se ve facebookových skupinách začal objevovat příspěvek s fotkou dokumentu z finančního úřadu. V němž dostal majitel krnovského Krámku u radnice pokutu za to, že prodejce nevydal účtenku k koláčku za 10 korun. Pokutová částka k údivu internetových diskutujících převyšovala cenu koláčku o více než tisícinásobek.

 

Pokuta za účtenku ke koláčku
Pokuta za účtenku ke koláčku Foto:

REPROFOTO: Facebook / Perly z činnosti Finanční správy

Finanční správa své rozhodnutí bránila. „Správní orgán zjistil, že výše uvedená tržba v částce deset korun v čase 10:06 hodin ani později téhož dne nebyla zaevidována,“ psala v dokumentu z Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Majitel uznal, že účtenka doopravdy vydána nebyla, společně s dalšími ale považoval částku přinejmenším za nepřiměřenou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Stát může dál „šmírovat“. Ústavní soud odmítl zrušit uchovávání citlivých údajů

Volám všechny důchodce, jsem jeden z vás. Babišův PR tým se zaměřil na seniory

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články