Podpořili policisté pochod extremistů? Je to nebezpečný hoax, varuje policie

Podpořili policisté pochod extremistů? Je to nebezpečný hoax, varuje policieNOVÉ
Policisté dohlížení na průběh pochodu proti islamizaci Foto:

REPROFOTO: Policie SR

Svět

Hoax k policistům

vt Echo24

Sociálními sítěmi se šířila fotografie ze slovenské demonstrace proti islamizaci, kterou údajně přišli podpořit i policisté. Slovenské bezpečnostní složky nicméně upozorňují, že jde o nebezpečný hoax a dezinformaci. „Policisté na tomto shromáždění nikoho nepřišli podpořit,“ zdůrazňují na svých facebookových stránkách.

Pochybný příspěvek se objevil v průběhu týdne na facebookovém profilu uživatele Marka Kočího. Ten si pochvaloval, jak se slovenští policisté přidali k pochodu proti islamizaci. S helmami v rukách tak kráčeli po boku podporovatelů Lidové strany Naše Slovensko, kteří jsou známí svými protiislámskými a protiuprchlickými výroky.

„Krásná fotka ze Slovenska. Policisté sundali přilby a připojili se k demonstraci proti islamizaci pod záštitou vlastenecké strany. Je třeba si uvědomit, že i policisté mají rodiny a strach o budoucnost svých dětí. I u nás je drtivá většina ozbrojených složek na naší straně. Díky bohu,“ napsal Marek Kočí k fotce, kterou sdílelo přes 2 000 uživatelů.

Pravda je ovšem někde jinde. Na příspěvek českého profilu zareagovala slovenská policie na své facebookové stránce s tím, že jde o dva roky starou fotku. „Policisté na tomto shromáždění nikoho nepřišli podpořit. Pan Kočí to má trochu popletené, jelikož se policisté zúčastňují každého veřejného shromáždění, aby dohlédli na bezpečnost účastníků,“ napsala v úvodu a zdůraznila, že příspěvek uživatele Kočího je dezinformace.

„Pokud je dodržený zákon, tak nám je taaaaakto jedno, co tam děláte a říkáte. Tento příspěvek sdílíme proto, jelikož má více jak 2 000 sdílení, což je nebezpečné dezinformování množství lidí a i naši fanoušci se nás na to ptají,“ dodává policie na konci.

Fotografie s pochybným popiskem již není veřejně přístupná, řada lidí – včetně policie – si ji ovšem stihla archivovat. Facebookový profil Marka Kočího nešetří na příspěvcích mířených proti islámu, imigrantům i Evropské unii a aktivně je i sdílí do různých skupin na sociálních sítí.

Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. Strana se vymezuje vůči Romům a prosazuje vystoupení Slovenska z EU a NATO. Slovenský generální prokurátor loni podal k soudu návrh na rozpuštění LSNS. Prokuratura označila stranu za extremistickou s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

Čtěte také: Policisté poskytli záběry Macronova poradce, jak bije demonstranta. Jsou ve vazbě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.