1 Babišova vláda

Babiš má nového ministra průmyslu

NOVÉ

Témata: ,

Dnes večer se Andrej Babiš sejde s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem. Ten po něm bude žádat seznam ministrů za ANO. Babiš ho dosud nikomu s výjimkou prezidenta Miloše Zemana neukázal.

Dokonce ani ministrům, jejichž jména na vládním seznamu figurují. Přes víkend pouze sdělil, že ministrem průmyslu nebude v rozporu s očekáváními František Koníček, který už tento post zastával v roce 2013 v Zemanově prezidentské vládě vedené současným guvernérem centrální banky Jiřím Rusnokem.

Post ministra průmyslu zpravidla nepatří mezi nejvýznamnější vládní křesla. Tentokrát to ale může být velmi vlivné a důležité místo. Babiš ani s ním spolupracující sociální demokraté se netají chutí vypsat výběrová řízení na nové jaderné bloky. Stavět by musela speciální státní firma, která by se vyčlenila z elektrárenské společnosti ČEZ. A moc nad ní by měl právě ministr průmyslu.

U Andreje Babiše nikdy nic není jisté. V této chvíli ale vážně zvažuje, že si jako ministra průmyslu vybere Jakuba Skavroně. Ten je už je několik let Babišovým neformálním rádcem pro energetiku. Babiš už ho instaloval do představenstva státní společnosti ČEPS, spravující přenosovou soustavu, a do dozorčí rady České exportní banky. Skavroň v minulosti pracoval jako šéf fúzí a akvizic pro Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského. Odtud ho neprovází příliš dobrá pověst.

Babiš až do pondělního večera neinformoval ani nikoho ze svých tří adeptů na ministra spravedlnosti, že funkci získá zrovna on. Premiér se podle dostupných informací rozhoduje mezi svojí velmi loajální poslankyní Taťánou Malou, někdejším poslancem sociální demokracie, dnes náměstkem ministra spravedlnosti Jeronýmem Tejcem a odborným náměstkem ministra vnitra Petrem Mlsnou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

  


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.