Duel Drahoš vs. Zeman. Největší hvězdou byla moderátorka Witowská

Duel Drahoš vs. Zeman. Největší hvězdou byla moderátorka WitowskáAKTUALIZOVÁNO
Domov

Prezidentská volba 2018

jnk Echo24

Poslední televizní duel skončil. Jiří Drahoš a Miloš Zeman mohli podruhé a naposledy v debatě ovlivnit rozhodnutí voličů, kteří půjdou hlasovat v pátek a v sobotu ve druhém kole volby prezidenta. Debatu sledovalo podle ČT 2,6 milionu lidí. Oproti úterní debatě na Primě připravila Česká televize opravdu důstojný prezidentský duel. Je to velká zásluha moderátorky Světlany Witowské, která pokládala ostré, ale korektní otázky a žádnému z kandidátů nestranila.

Až propastným rozdílem proti pár dnů starému duelu Jiřího Drahoše a Miloše Zemana na TV Prima působila čtvrteční debata obou prezidentských kandidátů v Rudolfinu, kterou pořádala Česká televize. Debata vedená suverénní Světlanou Witowskou proběhla v důstojném prostředí, v relativním klidu a přitom ostře.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

23:21 Útočící Drahoš a unavený Zeman

Drahoš byl oproti předchozímu duelu podle odborníků oslovených ČTK útočnější. Pokoušel se častěji brát slovo i oponovat Zemanovi, aktivnější byla i moderátorka. Zeman působil podle expertů seriózněji, občas se dostával do defenzivy a ke konci diskuse působil unaveně.

21:35 Sledovanost dnešní debaty byla vyšší než sledovanost úterní debaty na TV Prima

Dnešní debatu sledovalo v průměru 2,6 milionu lidí. Prima měla sledovanost 2,2 milionu diváků. 

21:30 Zeman na závěr debaty poděkoval moderátorce za profesionálně vedenou diskuzi

Nikomu podle něj nestranila a oba kandidáti měli stejný prostor. S tím souhlasil i Jiří Drahoš.

21:25 Poslední slova kandidátů k voličům

Miloš Zeman vyzývá lidi, aby hlavně šli k volbám. Jiří Drahoš tvrdí, že bude prezidentem pro lidi a ne pouze pro elity. „Jsem kandidát, který se dívá do budoucnosti. Miloš Zeman už nemá této zemi moc nabídnout, ale jeho poradci si ještě mají co vzít a toho je třeba zabránit. Nepreferuji zájmy elit, ale budu se zajímat lidmi a sociálními problémy. Bezpečnost země, kvalitní vzdělání a sociální záležitosti. To vše budu brát v potaz a bude mi ctí být vaším prezidentem,“ řekl na závěr Jiří Drahoš.

21:20 Poslední dotaz se týká Vratislava Mynáře a jeho prověrky

Drahoš se ptá, proč Zeman porušil svůj slib, že Mynář na Hradě skončí pokud nezíská prověrku. Zeman prý počká na odvolací soud, ke kterému se kancléř odvolal. 

21:16 Další Zemanův dotaz míří na příjímání uprchlíků

 „O tom, kdo vstoupí a bude žít na našem území, musíme rozhodovat my sami,“ odpověděl Drahoš 

21:10 Drahoš se ptá na Zemanem domluvené zakázky v Rusku a proč nebyl přítomen český velvyslanec

„Šlo o dodávku 6 000 traktorů Zetor během 4 let. Náš velvyslanec tam nebyl, protože ruská strana ani nepozvala svého velvyslance,“ řekl prezident. 

21:08 Zeman se ptá, proč Drahoš nechce referenda, zda nevěří občanům

„Nejsme Švýcarsko se staletou tradicí referenda. O takto zásadních otázkách je referendum nebezpečné, pokud se nenastaví jasná pravidla. Máme zastupitelskou demokracii. Tam jsou lidé, kteří se důležitým otázkám věnují na plný úvazek. Nikdo z nás toho není schopen. Rozhodování o zásadních věcech je velmi nebezpečné.“

21:06 Začíná poslední část debaty

Kandidáti si navzájem položí tři otázky.

21:05 Ptají se občané. Jsou to obyvatelé města, kde oba kandidáti dostali stejný počet hlasů

První otázka na Jiřího Drahoše mířila na dotace z EU. Prezidenta se jeho volič ptal na názor na střední a vysoké školství. 

21:00 Zeman je eurofederalista. Podle Drahoše Česko není sebevědomý partner zemí v EU

„Jsem eurofederalista. Evropská federace znamená, že EU by měla mít společnou zahraniční a obrannou politiku a pár společných principů třeba sociální politiky. A také společnou ochranu vnější hranice,“ řekl prezident. „Byl bych rád, aby ČR byla sebevědomým a důstojným partnerem zemí v EU. To zatím není i kvůli prezidentovi. Chci Evropu států, které spolu budou jednat, a nebude záležet na jejich velikosti,“ tvrdí Jiří Drahoš.

20:55 Otázka od předsedy sněmovny Radka Vondráčka

Ptá se na osobní vizi kandidátů, jak by měla vypadat Evropská unie za 10 let

20:50 Skončila první část

Nyní budou padat otázky od občanů a nejvyšších ústavních činitelů. První otázku položil Milan Štěch. Ptá se, zda má prezident při volbách v partnerských zemích dávat najevo svou podporu. Podle Drahoše v žádném případě ne, Miloši Zemanovi to nevadí.

20:45 Další tématem je spojování národa

Jiří Drahoš by zatrhl papalášské oslavy v areálu Hradu. „Je to nedůstojné,“ řekl profesor. Chtěl by také zlepšit atmosféru ve společnosti. 

20:40 Moderátorka se ptá, proč Zeman mluví sprostě na veřejnosti

„Je to moje chyba, za tu chybu jsem se mnohokrát omluvil,“ řekl prezident.

20:37 Twitter Jiřího Ovčáčka je podle Zemana jeho soukromý

Oficiální je prý pouze facebookový profil Hradu. „Jiří Ovčáček je svobodný člověk, jeho twitter je soukromá záležitost,“ řekl prezident.

20:32 Krym je podle Zemana ruský

„Je to neoprávněná anexe, ale fakticky je ruský,“ řekl prezident. Z pohledu Jiřího Drahoše je jednoznačně ukrajinský. 

20:30 Miloš Zeman si opět šťouchl do Jiřího Drahoše kvůli brýlím

„Omlouvám se panu Drahošovi, musím si nandat brýle, já mám dvě dioptrie,“ řekl Zeman. Následně dodal, že odpoví na otázku až Drahoš přestane povykovat. 

20:25 Witowská se ptá Jiřího Drahoše, kdo budou jeho nejbližší spolupracovníci

Drahoš ještě není rozhodnutý. Má prý řadu variant. Žádná jména neoznámil.

20:20 Moderátorka se nyní ptá na původ peněz na kampaň prezidenta Zemana

Miloš Zeman si přinesl seznam dárců Spolku přátel Miloše Zemana. Nabídl ho Jiřímu Drahošovi, ten ho nechce, prezident ho má předat úřadům. Miloš Zeman jeho část následně veřejně přečetl. Seznam si převzala Witowská. 

20:17 Miloš Zeman se o další spolupráci se svými poradci poradí s nimi

Moderátorka se ptá na poradce prezidenta Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého. „Na toto téma se poradím především s nimi, teprve potom budu informovat média, ne naopak. Nikdo z nich není trestně stíhán, není obviněn, nikdo z nich nespolupracoval s Davidem Rathem. Já je neupozaďuji, já se médií nebojím,“ Chybějící prověrka kancléře Mynáře prezidentovi nevadí.

20:17 Nyní přišla řeč na spolupracovníky obou mužů

Drahoš hovoří o Jakubovi Kleindienstovi a jeho působení v aféře kolem Davida Ratha. Drahoš za ním stojí a popírá, že by ho po prvním kole upozadil. Tvrdí, že mu věří.

20:15 Zeman nevylučuje, že si lze objednat trestní stíhání

„Možné to je,“ řekl Zeman. Příkladem je pro něj případ Aleny Vitáskové. Jiří Drahoš je přesvědčen, že si stíhání objednat nelze.

20:15 Ani Jiří Drahoš abolici pro Babiše neplánuje

„Ať se obhájí u soudu,“ řekl Drahoš.

20:10 Debata přešla ke jmenování vlády Andreje Babiše

Miloš Zeman obhajuje svůj postup a vysvětluje, jak bude postupovat s druhým pokusem pro Andreje Babiše. Zeman odmítl, že by Babišovi udělil v budoucnu abolici.

20:05 Moderátorka se kandidátů na úvod ptá, proč volit zrovna je a ne jejich soupeře

Miloš Zeman se odpovědi vyhnul. Hlavní je podle něj to, že člověk volit jde. Pro Jiřího Drahoše je Miloš Zeman symbolem uplynulé éry, symbol rozdělování, nálepkovaní a papalášství. 

20:00 Začala poslední prezidentská debata

Jde o druhý přímý střet Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Moderuje ji Světlana Witowská. Václav Moravec nabídku odmítl. 

19:50 I Miloše Zemana podporují známé tváře

Současnou hlavu státu má do Rudolfina přijít podpořit hudebník František Ringo Čech a herec Luděk Sobota. Mezi podporovatele prezidenta už usedl zpěvák Daniel Hůlka.

19:45 Jiřího Drahoše přišla podpořit řada známých osobností

Hosté Jiřího Drahoše v Rudolfinu jsou například herečka Anna Geislerová, sportovci Vavřinec Hradílek a Dominik Hašek, vědci Dana Drábová a Jiří Grygar a bývalí kandidáti Marek Hilšer a Michal Horáček.

19:30 Na svá místa už si sedají hosté

Mezi příznivci Jiřího Drahoše sedí i poražený prezidentský kandidát Marek Hilšer. 

19:05 Po Jiřím Drahošovi dorazil i prezident Miloš Zeman

19:00 Na místě už se scházejí příznivci obou kandidátů

18:30 Skončila generální zkouška. Dvorana Rudolfina je připravená na debatu

18:10 Přípravy na večerní debatu finišují

18:00 Češi v Americe začali v druhém kole volit prezidenta

Čeští voliči v Americe dnes začali v předstihu hlasovat v druhém kole prezidentských voleb. Jako první měli možnost volit od 14:00 místního času (17:00 SEČ) lidé na zastupitelských úřadech v Brazílii, a to stejně jako v prvním kole před dvěma týdny. ČTK to telefonicky potvrdil konzulární referent na generálním konzulátu v Sao Paulu Jan Havrlík. Volebními dny tam jsou 25. a 26. leden podobně jako na mnoha dalších zastupitelských úřadech ČR na západní polokouli.

17:10 Drahoš voličům nabízí vizi státu, Zeman program nepředstavil

Moderní a bezpečný stát začleněný v Evropské unii a NATO, nezneužívání ústavy nebo podporu schopností lidí uvádí mezi vizemi prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Jeho soupeř a současný prezident Miloš Zeman programové priority svého případného dalšího mandátu na Pražském hradě veřejnosti nepředstavil. Ve svých vystoupeních často mluví o boji proti migraci, umožnění referenda o členství v Evropské unii nebo o ekonomické diplomacii.

16:10 Debata bude mít tři části 

V první budou kandidáti odpovídat na otázky, které pro ně připravili pracovníci České televize. Tematické okruhy se týkají současné politické situace, důležitých témat veřejné diskuse, pravomocí prezidenta a programu kandidátů. Drahoš se Zemanem budou odpovídat i na dotazy ústavních činitelů a obyvatel z vybrané obce, na závěr si položí dotazy navzájem.

15:25 Moderátorkou dnešního duelu je Světlana Witowská

Witowská pracuje v médiích od 90. let, kromě České televize působila také třeba v televizi Prima nebo v ČTK. S politiky nyní dělá rozhovory v pořadu Interview ČT24.

15:15 Miloš Zeman mluvil nejpomaleji, ale řekl toho nejvíc

Rozhlas spočítal, že prezident Zeman během debaty použil celkem 2 280 slov. Za jednu minutu jich stihl říct 94. Jiří Drahoš za minutu řekl 107 slov, celkem řekl 1 698 slov.

14:50 V minulém duelu mluvil více Miloš Zeman

Miloš Zeman v duelu na Primě mluvil 24 minut a 17 vteřin. Jeho protikandidát Jiří Drahoš měl slovo 15 minut a 45 vteřin. Tedy jen o něco více než moderátor Karel Voříšek, ten mluvil 14 minut a 27 sekund. Publikum získalo prostor celkem 12 minut a 30 vteřin. Spočítal to server irozhlas.cz.

13:50 Duel proběhne ve dvoraně Rudolfina

Večerní prezidentská debata v Rudolfinu neproběhne v koncertním sále budovy, ale v její dvoraně. Deníku Echo24 to sdělila mluvčí České televize Karolína Blinková. Každý z kandidátů má možnost si do prostoru Rudolfina pozvat maximálně 30 příznivců.

13:25 Návštěvníci debaty budou podepisovat návštěvní řád

Diváci, kteří se zúčastní večerního duelu v Rudolfinu, budou muset podepsat návštěvní řád, který pro ně bude zavazující. Pro iDNES.cz to uvedl zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský. Televize tím chce předejít neslušnému chování obecenstva, na nějž poukazovali kritici úterní debaty na televizi Prima.

12:00 ČT odvysílá poslední prezidentský duel před volbou

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se od 20:00 střetnou v poslední předvolební debatě. Jedenapůlhodinový duel odvysílá Česká televize na ČT1 a ČT24 živě z Rudolfina, pořad bude moderovat Světlana Witovská. Debata bude rozdělena do 3 bloků – první obstará ČT, druhý samotní voliči, v posledním si budou moci soupeři klást otázky sami. Debata by se měla vést v umírněném duchu, každá strana si může do hlediště pozvat maximálně 30 příznivců.

ČTVRTEK 25. LEDNA

21:25 Drahoš: To co jste řekl Merkelové, byl bonmot, ne jednání

„Nepokládejme Dublin IV za finální verzi,” uvedl Zeman a dodal, že prezident podepisuje mezinárodní smlouvy. „Dublin IV není mezinárodní dohoda,” kontroval Drahoš. „Proč jste to nevyjednával vy, prezident to může dělat,” zeptal se Drahoš. „To, co jste řekl Angele Merkelové byl bonmot, to nebylo jednání,“ uvedl Drahoš.

21:20 Drahoš: Neřekl jsem, že máme přijmout 2600 migrantů
„Není to výrok z Karolina a neřekl jsem, že máme přijmout 2600 migrantů,“ odpověděl Drahoš s tím, že řekl, že bychom je dokázali zvládnout. Publiku vzkázal, že pískají také proti Ukrajincům a Vietnamcům. Drahoš připomněl, že Zeman dříve prohlásil, že ČR může přijmout 5000 utečenců z Kosova. Zeman odpověděl, aby si nepletl Ukrajince s islámskými radikály.

21:13 Kromě Drahoše jsou všichni proti migrantům, tvrdí Zeman
Zeman citoval Drahoše, že „přijmout 2600 migrantů pro Českou republiku není problém“ a připomněl Drahošovu výzvu vědců. Nepodsouvejte mi tento názor, kontroval Drahoš. Co jste udělal proti migraci? „Migrace se neřeší v Rusku ani v Číně,“ dodal.

21:08 Církevní restituce považuji za nesystémový krok, říká Drahoš
„Nevidím důvod, aby v tuto chvíli byl otevřen problém zdanění církevních restitucí,” uvedl Drahoš. Podle něj jde o nesystémový krok. Podle Zemana mají občané i parlament právo se k problému vrátit. Drahoš připomněl, že nezpochybňuje právo parlamentu na rozhodnutí této otázky. „Nechme pracovat justici a ty, kteří to řešit mají,“ uzavřel Drahoš.

21:04 Na rozdíl od vás občany nepodceňuji, říká Drahoš
Miloš Zeman nadnesl, že kdyby ČR byla ovlivněná Ruskem, volili by lidé komunisty, místo toho ale volili převážně hnutí ANO. “Pane prezidente, já na rozdíl od vás občany nepodceňuji.” Na rozdíl od vás necituji psychology a netvrdím, že polovina národa má podprůměrný intelekt, kontroval Drahoš. Na rozdíl od Zemana tvrdí, že si lidé mohou rozhodnout i referendum.

20:58 Zeman obvinil Drahoše ze šíření fake news
„Pane prezidente, dostávat zprávy a číst je je rozdíl. Existují výroční zprávy BIS, které o tom píší,“ uvedl Drahoš. Země v Evropské unii byly při volbách jasně ovlivňovány, tvrdí Drahoš. Zeman nařkl Drahoše, že veřejnost mate. „Kdybyste věděl více než BIS, měl byste vlastní zpravodajskou službu,“ odpověděl Zeman.

20:52 Ztrácíme jako občané svobodu?
K otázce svobody médií a sociálních sítí Zeman uvedl, že mezi informace a dezinformacemi je tenká hranice. Připomněl Drahošův výrok, že byly ovlivňovány parlamentní volby. „Pane prezidente, kdybyste si důkladně přečetl policejní zprávy, věděl byste, že se tam o takových věcech píše,“ uvedl Drahoš. Zeman připomněl, že od policie dostává informace přímo.

20:48 Další téma je protikuřácký zákon a tzv. kluby
Na otázku moderátoru, zda Zeman přestal s kouřením, odpověděl: „Nevěřte médiím.“ Zeman nechápe, proč je problém s oddělenými a nekuřáckými prostory. Drahoš zopakoval, že si dovede představit výjimku na vesnických hospodách za situace, že bude vyhověno všem.

20:47 Televizní přenos sledují 2 miliony diváků

20:41 Kandidáti diskutují o evropské směrnici držení zbraní
„Naše legislativa v oblasti držení zbraní je dostačující,“ uvedl Jiří Drahoš. „Co udělal současný prezident pro to, aby byla tato směrnice projednávána?“ zeptal se Jiří Drahoš s tím, aby se diskuze točila kolem toho, co může prezident udělat pro občany. „Prezident není poslanec, europoslanec, ani senátor,“ uvedl Zeman. „I moje žena má revolver, ale nebojte se, nevzala si ho s sebou,“ argumentoval Zeman a poukázal na americkou ústavu, u které bychom se měli v otázce držení zbraní inspirovat. Podle Drahoše je Zemanův argument lichý, protože zbraň nenosí zdaleka každý.

20:39 Přenos sleduje podle moderátora 1,6 milionu lidí

20:41 Kandidáti diskutují o evropské směrnici držení zbraní.

20:38 Drahoš by si dokázal představit výjimky z protikuřáckého zákona
„Na debatách s občany jsem o tom mluvil mnohokrát,“ uvedl Drahoš s tím, že hospoda je mnohdy jediným kulturním centrem na vesnici.

20:37 Další téma je protikuřáčký zákon

20:32 Drahošova první otázka
Drahoš připomněl Zemanův komentář k volebnímu výsledku ČSSD. Stávající prezident ho dříve označil za nejhorší zážitek v jeho úřadu. Chtěl vědět, zda by neměl jako prezident zůstat nestranný. Miloš Zeman přešel do protiútoku a nařkl Jiřího Drahoše, že nerespektuje pravidla. A připomněl nedávnou událost s hnutím femen. „Až vy někdy povedete nějakou stranu, možná budete mít stejné pocity. A teď se prosím vás držte pravidel,“ útočil Zeman.

20:29 Drahoš má jiný názor na jmenování premiéra
Premiér je podle Jiřího Drahoše funkce jmenovaná, ne volená. Nelze na ní tedy vztahovat pravidla jako u volby do Poslanecké sněmovny. Miloš Zeman mu odpověděl, že Andreje Babiše premiérem jmenuje znovu.

20:24 První téma je pověření o jmenování vlády
Jiří Drahoš by při pověření o sestavení vlády nedělal žádné bianco pokusy a dal by příležitost vítězi voleb. To samé by udělal Miloš Zeman. „Oba víme, že vítěz voleb je Andrej Babiš,“ připomněl Zeman s tím, že se by se dalo uvažovat o pověření druhého na pásce, upozornil však na značně nižší výsledek ODS. Nejmenoval by „2. ligu“. Podle něj stále platí presumpce neviny.

20:20 Miloš Zeman upozornil, že o Drahošovi v debatách dosud nemluvil
„Jiří Drahoš o mě často mluví v debatách s občany a na různých veřejných vystoupeních,“ uvedl Zeman a vyzval Drahoše, aby se stal jeho příznivcem a dal mu svůj hlas. Drahoš zase připomněl, že ho postrádal v prezidentských debatách. Upozornil, že Zeman mnohokrát na účast v debatách změnil názor.

20:20 Voříšek přivítal mezi publikem i obě první dámy
Do duelu přišly i manželky obou kandidátů, Eva Drahošová a Ivana Zemanová.

20:15 Jiří Drahoš a Miloš Zeman jsou na svých místech
Po příchodu moderátora Karla Voříška byli více slyšet Drahošovi příznivci. Poté se ale ozvali i Zemanovi příznivci.

20:05 Na předvolební duel se přišli podívat i neúspěšní kandidáti
Do divadla Karlín se přišli podívat na duel Jiřího Drahoše s Milošem Zemanem i jeho rivalové z 1. kola Marek Hilšer, Michal Horáček a Petr Hannig.

20:10 Debatu moderuje Voříšek
Přímý přenos bude Prima v úterý od 20:15 vysílat z Hudebního divadla Karlín. Moderátorem bude Karel Voříšek. Podle Primy budou prezidentští kandidáti diskutovat nad čtyřmi okruhy témat. Otázky by se tak mohly týkat třeba zavedení referenda, změn rodinných práv homosexuálů, církevních restitucí, práva na nošení zbraní či vztahu k Rusku nebo k migraci.

20:00 První přímý střet
Debata na Primě bude prvním předvolebním setkáním Drahoše a Zemana. Podle některých komentátorů může výsledek jejich souboje ovlivnit rozhodování voličů, kteří dosud nevědí, komu v pátek či v sobotu dají svůj hlas. Průzkumy uvádějí, že nerozhodnutých voličů je až deset procent.

18:30 Zemanovi a Drahošovi příznivci se srocují před divadlem Karlín
Pár hodin před začátkem prezidentské debaty se již začali srocovat před divadlem Karlín Zemanovi i Drahošovi příznivci. Podle přenosu Seznam zpráv mezi nimi došlo i k několika hádkám. „Pro mě je to hulvát. I ve světě, je to hulvát,“ kritizovala jedna z přítomných Zemana.

Zatímco při debatě v TV Prima bouřily v hledišti stovky příznivců obou kandidátů jako na fotbalovém utkání, do Rudolfina si oba kandidáti mohli přivést jen 30 svých příznivců. Jiřího Drahoše tak přišli podpořit například sportovci Dominik Hašek či Jiří Hrdina, Miloš Zeman si pozval mimo svého tradičního týmu i herce Františka Ringo Čecha, Luďka Sobotu, či režiséra Zdeňka Trošku. Všichni tři z jeho rukou obdrželi v minulosti státní vyznamenání.

Debatu v pozitivním smyslu výrazně ovlivnil výkon moderátorky Witowské, která byla stejně tvrdá na oba kandidáty a trvala na odpovědi, i když některých z nich obracel řeč jiným směrem.

Prezidentská debata měla několik výrazných momentů, kdy se jeden, nebo druhý kandidát dostali do úzkých. Obecně je u obou problematická otázka jejich spolupracovníků. Zeman nedokázal řádně obhájit, proč je jeho kancléřem stále Vratislav Mynář, ačkoliv prezident řekl, že z Hradu odejde, pokud nezíská prověrku.

Zeman Mynáře bránil s tím, že prověrku nepotřebuje. “Kancléř Mynář si o prověrku na nejvyšší stupeň požádal z frajeřiny,” řekl Zeman Navíc se podle něj odvolal proti rozhodnutí Národního bezpečnostnímu úřadu, který mu ji před dvěma lety neudělil. “Rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu je ale pravomocné,” zopakovala mu několikrát Witowská.

Ani Drahoš ale nemá v otázce spolupracovníků čistý stůl. Problematickou osobou v jeho týmu je poradce Jakub Kleindienst, který má komplikovanou minulost. Působil totiž mimo jiné ve vedení firmy, která je zapletená do kauzy bývalého hejtmana Davida Ratha. Zeman svému soupeři vyčetl, že si je vědom problematického Kleindiensta a proto ho “upozadil”. Drahoš to odmítl s tím, že nikoho neupozadil, ale že si finále kampaně řídil sám.

Nechtěl ale odpovědět ani na otázku Witowské, koho by si vzal na Hrad jako svého kancléře, šéfa poradců a tiskového mluvčího. “Řekl jste, že budete transparentní, můžete říci, kdo by zastával tyto tři funkce,” ptala se Witowská. Drahoš ale řekl, že zvažuje několik možností, ale není ještě rozhodnutý. V závěru pořadu pak jen potvrdil, že jeho kancléř bude mít, narozdíl od Zemanova Vratislava Mynáře bezpečnostní prověrku na nejvyšší možný stupeň.

Zeman pro změnu úplně nezvládl otázku, kam by mělo Česko směřovat. Současná hlava státu totiž několikrát jako vzor, ke kterému by se měla Česká republika obracet, uvedl Skandinávii. “Můžete říci, pane prezidente, kolikrát jste navštívil některou skandinávskou zemi jako hlava státu,” zeptala se ho Witowská. Zeman nicméně za celých pět let svého mandátu nenavštívíl sever Evropy jednou.

Oba kandidáti se občas shodli. Asi nejdůležitější otázka, na kterou oba odpověděli shodně ano, se týkala trestního stíhání Andreje Babiše. Oba uvedli, že by nezastavili trestní stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo. Zatímco Zeman ale věří tomu, že Babiš nepodváděl, Drahoš o něm má pochyby.

„Nemám důvod předpokládat, že miliardář, jako je Babiš, by podváděl kvůli 50 milionům,“ uvedl Zeman. Drahoš má sice o premiérovi pochyby, zdůraznil ale, že rozhodnout by měl nezávislý soud.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články