Herní automat? Ne, kvízomat. Našla se klička, jak obcházet regulaci hazardu

nové hrací automaty

Herní automat? Ne, kvízomat. Našla se klička, jak obcházet regulaci hazarduNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Finanční správa na Slovensku odhalila nový typ herních přístrojů, kterými se jejich provozovatelé snaží obcházet přísnější regulaci hazardních her. Několik takzvaných kvízomatů slovenští kriminalisté zajistili minulý týden při největší razii proti nelegálnímu hazardu a nařídili jejich expertizu. Řekl to šéf finanční správy František Imrecze. Nelegální kvízomaty už dříve zajistili také celníci v České republice.

Kvízomaty se od klasického herního automatu liší tím, že hráčům pokládají snadné kvízové otázky. Po jejich zodpovězení se však chovají jako tradiční automaty. Podle odhadu slovenské finanční správy je v zemi pod Tatrami v provozu na 800 kvízomatů. Pět zajištěných přístrojů s různými typy her slovenská finanční správa poslala na expertizu s cílem získat potvrzení, že ve skutečnosti jde o běžné herní automaty.

„Provozovatelé reagovali na změny (zákona) tak, že v provozovnách začali být umisťovány takzvané kvízomaty. To jsou hrací automaty, které byly překřtěny na kvízomaty. Než hráč začne hrát hazardní hru, musí odpovědět na jednoduchý dotaz,“ řekl Imrecze.

Zmiňované přístroje nejsou podle Imreczeho skutečnými kvízomaty, jejichž provoz na rozdíl od klasických automatů není podmíněn udělením licence. Právě razie na více než stovce míst po celém Slovensku má vyústit v prokázaní toho, že kvízomaty jsou ve skutečnosti tradičními automaty.

Obcházení zákona

Imrecze řekl, že prostřednictvím kvízomatů dochází k obcházení zákona o hazardních hrách, který naposledy od začátku letošního roku zpřísnil na Slovensku podmínky pro podnikání v této oblasti. Nově například hrací automaty nesmějí být provozovány ve vzdálenosti kratší 200 metrů od školy, nejnižší počet automatů v hernách byl stanoven na 12 přístrojů a příslušný server na ovládání automatů musí být umístěn na Slovensku.

„Nejčastější podvody v této oblasti jsou takové, že máme umístěny hrací automaty, respektive kvízomaty, v provozovnách, kde je jich méně než 12 a že server je umístěn mimo Slovensko. Výnosy z těchto hracích automatů tak nemáme pod kontrolou,“ uvedl Imrecze. Dodal, že podvodníci se snaží prostřednictvím technologických úprav hracích automatů předstírat, že nejde o klasické hrací přístroje.

Finanční správa zároveň odmítla tvrzení nevládní Iniciativy Zastavme hazard, že uložila nízké pokuty za porušování zákona o hazardních hrách. Iniciativa stála za peticí, na jejímž základě zastupitelstvo Bratislavy loni schválilo plošný zákaz heren na území slovenské metropole. Bratislavský soud letos v červnu ale rozhodl, že příslušné nařízení je v rozporu se zákonem.

Také celníci v České republice dříve odhalili nelegální kvízomaty. Při celorepublikové kontrole heren zabavili v dubnu a květnu v 36 provozovnách 89 zařízení, od začátku roku to byly již stovky přístrojů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nezvyklý trik při hazardu. Policie odhalila radioaktivní karty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články