NEJ události 2018: Zeman vyhrál, Babiš opírá vládu o KSČM, zemřel Forman

NEJ události 2018: Zeman vyhrál, Babiš opírá vládu o KSČM, zemřel FormanNOVÉ
Domov

UVNITŘ FOTOGALERIE

kva

Jaký byl rok 2018? O čem se mluvilo a co se dělo v politice, sportu a kultuře? Deník Echo24 přináší výběr významných událostí končícího roku. Mezi nimi troje volby, v nich Češi vybrali nového prezidenta, třetinu Senátu a zástupce měst a obcí. Ale také kotrmelce při skládání vlády s důvěrou, demonstrace v Praze a dalších městech či úmrtí oscarového režiséra Miloše Formana a fantastická olympijská jízda Ester Ledecké.

Politika

Miloš Zeman obhájil prezidentský mandát, v lednu pro něj ve druhém kole hlasovalo 51 procent voličů, kteří přišli k volbám. Porazil tak Jiřího Drahoše. Ten se do politiky vrátil na podzim, když v prvním kole vyhrál volby do Senátu.

Foto:

Volební štáb Miloše Zemana, leden 2018 - Foto: Jan Zatorsky

Jednobarevná menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše nedostala v lednu důvěru Sněmovny. Tu získala až druhá Babišova vláda v červenci, kabinet ANO a ČSSD získal podporu díky hlasům KSČM.

Březnové demonstrace v Praze a dalších městech vedly komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k rezignaci na funkci předsedy sněmovní komise pro kontrolu GIBS.

Při březnovém inauguračním projevu prezidenta Zemana odešli ze sálu někteří poslanci. Jako první někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a po ní zástupci TOP 09 a KDU-ČSL. Zeman v projevu ostře zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do jeho vydavatelského domu, ale i na Českou televizi.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob v kauze Čapí hnízdo. Stíhání Andreje Babiše pokračuje, skončit by vyšetřování mělo do 31. 12. Žalobci ale avizovali, že se termín podruhé prodlouží. Zda skoční případ u soudu, tak bude zřejmé až po Novém roce.

Dále čtěte: Napětí kolem Čapího hnízda: zastupitelství naznačilo další odsun kauzy

Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov v květnu uvedl, že v ČR se v malém množství vyráběl a testoval novičok, po testování byl zničen. Vyšel ze zprávy Vojenského zpravodajství. Podle ministerstva zahraničí se však v ČR netestovala látka, kterou byl otráven agent Skripal.

Andrej Babiš zažaloval sousední Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve sporu o evidenci ve svazcích StB. Ten v listopadu jeho žalobu zamítl.

Ministerská křesla stála Taťánu Malou (ANO) a Petra Krčála (ČSSD) v červenci obvinění z plagiátorství svých diplomových prací. Pochybnosti o diplomové práci ustál ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Foto:

Taťána Malá - Foto: Jan Zatorsky

Turecký nejvyšší soud potvrdil v červenci trest pro dva české občany, kteří byli odsouzeni k 75 měsícům vězení. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli odsouzeni za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG.

Klienti H-Systemu definitivně prohráli spor s insolvenčním správcem. Nejvyšší soud jim nařídil do měsíce vyklidit domy v Horoměřicích. Správce konkurzní podstaty Josef Monsport koncem července přislíbil, že do vyřešení případu nebude žádného z klientů vystěhovávat.

V Afghánistánu v srpnu zahynuli při útoku atentátníka tři čeští vojáci. Byli povýšeni in memoriam do hodnosti štábních praporčíků. Další český voják kynolog Tomáš Procházka zemřel v Afghánistánu v říjnu při útoku na vozidlo české armády.

Foto:

Smutný návrat českých vojáků do vlasti - srpen 2018 - Foto: Jan Zatorsky

V říjnu se konaly sedmé komunální volby v historii ČR a první kolo senátních voleb na třetině území. Hnutí ANO získalo nejvíce velkých měst, ztratilo ale v Praze. V celé republice pak nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů.

Nejvyšší státní zastupitelství dalo v listopadu podnět pražským městským žalobcům, aby prověřili tvrzení syna premiéra Babiše mladšího o tom, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu. Babišův syn v pořadu serveru Seznam Zprávy řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli trestní kauze zmizel z Česka. V návaznosti na reportáž Seznamu vyvolala opozice hlasování o nedůvěře Babišově vládě. Kabinet ale hlasování ustál.

Předsedou Senátu se stal v listopadu dlouholetý senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS).

Foto:

Milana Štěcha vystřídal v čele Senátu Jaroslav Kubera - Foto: Jan Zatorsky

Kultura

Jiří Menzel dostal na lednovém berlínském festivalu cenu Kamera Berlinale určenou lidem, k nimž má přehlídka zvláštní vztah.

Nejlepším filmem při předávání cen Český lev se stal snímek Bába z ledu, jeho tvůrci dostali šest sošek.

Hlavním vítězkou cen Czech Grand Design 2017 se stala šperkařka Nastassia Aleinikava.

Knihou roku při vyhlášení cen Magnesia Litera se stala publikace Erika Taberyho Opuštěná společnost.

Cenu Architekt roku 2018 převzal získal architekt a pedagog Petr Hájek.

Sport

Ester Ledecká v únoru šokovala na olympijských hrách vítězstvím v superobřím slalomu. O týden později získala v super-G vyhrála i paralelní obří slalom na snowboardu.

Rumunský záložník Nicolae Stanciu se stal nejdražším fotbalistou v historii české ligy. Sparta za něj Anderlechtu zaplatila 96 milionů korun.

Brankář Petr Čech vychytal v březnu rekordní 200. čisté konto v anglické fotbalové lize.

Hokejisté Komety Brno obhájili v březnu titul v extralize a vybojovali rekordní 13. triumf v historii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Vláda nadále počítá s deficitními rozpočty. Pokud přijde recese, budeme mít problém

Arcibiskupství napomenulo kněze Halíka. Duka mu vytýká mimo jiné kázání o Istanbulské úmluvě

Související články