Zahřívaný tabák iQOS je trend. V ČR má přes 130 000 uživatelů

Elektronické cigarety

Zahřívaný tabák iQOS je trend. V ČR má přes 130 000 uživatelůNOVÉ
Prodej nových produktů IQOS 3 a IQOS 3 MULTI bude zahájen postupně v jednotlivých zemích od 15. listopadu 2018 Foto:

FOTO: Philip Morris ČR

2
Domov
Sdílet:

V Česku bylo v půlce letošního roku 130 000 uživatelů bezkouřového tabákového zařízení iQOS a jejich počty narůstají. Podíl zařízení na českém trhu dosáhl 3,5 procenta. Na úterní tiskové konferenci to uvedl generální ředitel tabákové firmy Philip Morris ČR Árpád Könye. V ČR jsou asi dva miliony dospělých kuřáků. Technologie zahřívaného tabáku iQOS společnosti Philip Morris je na trhu od července 2017.

„Doufejme, že jednou dospějeme do bodu, kdy cigarety vyrábět nebudeme a nahradíme je těmito bezdýmnými produkty,“ řekl Könye. Cílem firmy je, aby na celém světě na bezdýmné zařízení přešlo do roku 2025 40 milionů kuřáků. Podle pololetní zprávy Philip Morris ČR celkový trh cigaret v ČR klesl v prvním letošním pololetí o 2,5 procenta na 9,8 miliardy cigaret, zejména v důsledku poklesu spotřeby cigaret.

Philip Morris v úterý představil novou generaci svého výrobku s technologií zahřívání tabáku IQOS 3 a IQOS 3 MULTI. Prodej bude zahájen postupně v jednotlivých zemích od 15. listopadu 2018, v ČR začne 3. prosince. Konkurenční British American Tobacco svůj výrobek značky glo představilo letos v září. Cena nového zařízení iQOS je 2790 korun, konkurenční glo stojí 2700 Kč. Výrobky jsou určeny k použití společně se speciálními náplněmi.

British American Tobacco označuje glo s technologií zahřívání tabáku za alternativu kouření s potenciálně sníženým rizikem. Výrobek zahřívá tabákové náplně přibližně na 240 stupňů, tabák v cigaretách hoří při teplotách vyšších než 600 stupňů. Emise toxických látek jsou ve srovnání s tradičními cigaretami podle firmy o 90 až 95 procent nižší.

Podle Evy Králíkové, která vede Centrum pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, někdy zkusilo elektronické cigarety asi 60 procent českých kuřáků. Hlavní rozdíl je podle ní v tom, že klasické cigarety hoří, čímž vznikají toxické zplodiny. Návykový nikotin ale obsahují oboje.

Podle ředitele Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka by se měla zvýšit osvěta, aby závislí případně přešli od klasických cigaret k méně rizikovým. Varoval ale před rizikem, že by elektronické cigarety mohly ke kouření lákat i dosavadní nekuřáky.

Zkušenosti s elektronickou cigaretou měla v roce 2016 podle průzkumu téměř pětina dotázaných. V posledním roce ji používal každý dvanáctý respondent, často ale v kombinaci s klasickými cigaretami.

Čtěte také: 90 milionů korun za jednu injekci. Kolik jsme ochotni zaplatit za dětský život?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články