„Nejohroženější jsou padesátníci. Naše špitály se rozhodně nevyprázdní“

ECHOPRIME

„Nejohroženější jsou padesátníci. Naše špitály se rozhodně nevyprázdní“
Covid bohužel postihuje jakýkoli orgán. Od mozku přes srdce, plíce, ledviny, játra, slinivku po imunitu… Je jenom otázka, který orgán je zasažený víc, říká v Salonu Stanislav Adamec, primář interního oddělení Nemocnice Cheb. Foto: Profimedia.cz
Týdeník

Jiří Peňás

Třetí vlna koronaviru, obohacená o britskou mutaci, začala v minulých dnech na západě republiky, v okresech Cheb a Sokolov. Následovalo jejich uzavření a pozorování, co se bude dít dál. Tento region má tradičně špatnou pověst, ale když člověk s těmi lidmi, co jí čelí, mluví, nabývá dojmu, že ti nejlepší profíci se najdou právě tady: Michaela Balatková, primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice Sokolov, Stanislav Adamec, primář interního oddělení Nemocnice Cheb, Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, a Martin Straka, primář interního oddělení Nemocnice Sokolov.

Je čtvrtek 18. února a bavíme se na dálku… Máte za sebou týden zvláštních opatření na okresech Cheb a Sokolov, která byla způsobena dramatickým nárůstem výskytu infikovaných covidem, což přineslo mimořádný nápor na oddělení místních nemocnic. Jak to vypadá po týdnu?

Adamec: V Chebu jsme na to dneska trošku lépe. Na interně nemáme sedmdesát pacientů, jako jsme měli před týdnem, ale asi o deset méně. Takže se možná trochu blýská na lepší časy. Jipky ale pořád praskají ve švech. No, a jak jsem dneska sledoval stoupající čísla nakažených v Aši, tak přepokládám, že nás na začátku příštího týdne skolí Aš. Stoupající čísla se vždycky projeví po pár dnech v nemocnici. Takže je předčasné dělat závěry: když to o trochu klesne, neznamená to, že to po pár dnech zase nevyleze. Bude to ještě dlouho napjaté. Zvlášť intenzivní péče je vyčerpaná, přitom pacienti s covidem potřebují dlouhodobou péči. My každý den kontaktujeme koordinátora, abychom umístili pacienty někam mimo region. Dneska je to první den, kdy jsme to nemuseli dělat a vystačili jsme si s vlastními LDN v rámci okresu. Ale v příštích dnech to může být zase jinak.

Straka: Mám podobné sdělení jako kolega Adamec: taky u nás v Sokolově to teď klesá, tak o dvacet procent proti minulému týdnu. Jestli je to dostatečný zdroj optimismu, to nevím. Je možné, že karlovarský region má vrchol za sebou a že se to přeleje o kus dál, už teď jsou hlášení z Plzeňska, Domažlicka, Klatovska… Prostě se to od nás šíří, hlavně směrem na východ. Já jsem to viděl před pár týdny, kdy jsem sloužil v Chebu, že tam jde vlna, která se za několik dní přelije k nám do Sokolova. Teď tady máme britskou, možná českou, nebo dokonce chebskou mutaci a ta je násobně rychlejší než ten vir předtím. Nechci to zakřiknout, ale v posledních dnech to přece jen trochu klesá.

Takže místo patnácti sanitek za hodinu, jak jsme o tom mluvili před týdnem, vám jich tam přistává za hodinu deset…

Straka: Ano, je to pokles o dvacet, možná třicet procent.

Projevilo se nějak to před týdnem vyhlášené uzavření okresů?

Adamec: Myslím, že to nemá žádný zvláštní vliv. Jestli to klesá, tak to bude tím, že došlo k promoření a už se to vytlouklo, možná zabralo trochu očkování, i když můj osobní názor je, že začít očkování penzisty byla strategická chyba, ale to je dlouhé povídání.

Straka: S tím souhlasím.

Vy souhlasíte s tím, že se neměli přednostně očkovat senioři?

Adamec: Hm… Nejčastěji se teď lidé nakazí v zaměstnání. A nejohroženější skupinou jsou nyní lidé nad padesát let. Ti jsou také nejvíc vystavení nákaze a z hlediska nějakého fungování ekonomiky jsou nejdůležitější: jsou v produktivním věku, platí největší daně atd. A mají rodiče, kterým je sedmdesát osmdesát let, o které se mohou postarat. Já vím, že to může znít kacířsky, možná cynicky, ale z hlediska fungování společnosti, ale vlastně i ochrany těch nejstarších je to tak. Nejohroženější jsou padesátníci, kteří musí chodit do práce. Máme na jipkách už čtyřicátníky. Padesátníci a šedesátníci bohužel umírají taky, v posledních týdnech vlastně nejvíc. Osmdesátníci už buď umřeli, nebo to prodělali a jsou imunizovaní, anebo jsou už naočkovaní. Na ráně jsou padesát plus.

Celý Salon Jiřího Peňáse s lékaři si můžete přečíst již nyní na EchoPrime. Nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.