EU příval uprchlíků nezvládá, ale přijímat bychom je měli, míní západní Evropané

Průzkum o uprchlících

EU příval uprchlíků nezvládá, ale přijímat bychom je měli, míní západní EvropanéNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

3
Svět
Echo24
Sdílet:

Drtivá většina obyvatel zemí západní Evropy se nadále staví za přijímání uprchlíků z válkou zmítaných zemí. Podobně situaci vidí i obyvatelé států nejvíc zasažených přílivem migrantů. Oproti tomu většina Maďarů se v otázce přijímání staví proti. Vyplývá to z nově publikovaného průzkumu think-tanku Pew Research Center. Na čem se však téměř všichni oslovení shodli, je nesouhlas se způsobem, jakým Evropská unie uprchlickou krizi řeší.

„Tři roky poté, co rekordních 1,3 milionu migrantů zažádalo v Evropě o azyl, většina lidí v řadě evropských zemích tvrdí, že podporují přijímání uprchlíků, kteří utíkají před násilím a válkou,“ shrnuje organizace část svých poznatků z výzkumu veřejného mínění. Průzkum byl proveden na začátku roku v celkem deseti evropských zemích a v osmi státech mimo Evropu.

Většina oslovených podporuje přijímání uprchlíků.
Většina oslovených podporuje přijímání uprchlíků. Foto:

Pew Research Center

Španělsko, Nizozemsko, Německo, Švédsko, Francie a Spojené království patří mezi země, jejichž občané se v největším počtu vyslovili pro přijímání lidí prchajících z válkou zmítaných zemí. Poměry takových lidí ve zmíněných státech dosahují od 74 procent (ve Velké Británii) až k 86 procentům (ve Španělsku). Podobná je situace i ve státech nejvíce zasažených přílivem uprchlíků a ekonomických migrantů – v Řecku přijímání podporuje 69 procent lidí a v Itálii 56 procent. Oproti tomu například Maďaři se k pomoci uprchlíkům staví ve většině negativně. Do Evropy by je vpustila necelá třetina.

Z neevropských zemí se otevřeně k pomoci uprchlíkům staví Mexiko, Kanada, Austrálie, Spojené státy i Japonsko. Opačný postoj zaujímají obyvatelé Ruska (47 % proti), Jihoafrické republiky (50 % proti) a Izraele (57 % proti).

Většina oslovených nesouhlasí s postupem EU.
Většina oslovených nesouhlasí s postupem EU. Foto:

Pew Research Center

Na otázku mířenou pouze k občanům evropských zemí, co si myslí o způsobu, jakým Evropská unie uprchlickou krizi řeší, dotazovaní odpovídali téměř souhlasně. S postupem EU nesouhlasí většina všech dotázaných. V Řecku podíl nespokojenců tvoří dokonce rekordních 92 procent, ve Švédsku pak 84 procent. „Nejlépe“ EU skončila v Nizozemsku, kde se proti jejím krokům vyslovilo „jen“ necelých šest lidí z deseti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VÝZKUM: Počty muslimů v Evropě v roce 2050: Jak se změní Česko?

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články