Notre-Dame už nehoří, hledá se příčina i peníze na obnovu

Notre-Dame už nehoří, hledá se příčina i peníze na obnovuAKTUALIZUJEME
Svět

Požár slavné katedrály

Echo24

Požár v pařížské katedrále Notre-Dame se v úterý dopoledne podařilo zcela uhasit. Na místě dál bude hlídkovat zhruba stovka hasičů, kteří budou dohlížet na bezpečnost požářiště a zaměří se na statiku stavby.

Jejich úkolem bude rovněž zaznamenat spolu s odborníky přesný rozsah škod a zajistit bezpečný převoz cenných artefaktů z chrámu.

Požár vypukl v pondělí okolo 18:50, příčina dosud není známa, předpokládá se, že šlo o nehodu. Zhruba po pěti hodinách od vypuknutí požáru francouzský prezident Emmanuele Macron oznámil, že nejhorší se podařilo odvrátit a slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky.

Ministr kultury Franck Riester stanici LCI řekl, že větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu podařilo zachránit.

Na internetu se v souvislosti s požárem objevily lživé zprávy

Požár pařížské katedrály vyvolal na internetu záplavu lživých zpráv a spikleneckých teorií. Koordinované dezinformační kampaně se začaly šířit sociálními sítěmi a „konspirátoři se v zásadě snažili připsat oheň svým politickým protivníkům“, poznamenal americký server BuzzFeed. Falešný účet televize Fox News například připisoval republikánské senátorce somálského původu Ilhaně Omarové reakci na požár ve znění: „Sklízejí, co zaseli.“

Odborníci: Katedrálu se podaří opravit, potrvá to ale dlouho

Odborníci z řad restaurátorů a památkářů se shodují, že Notre-Dame se podaří opravit. Rekonstrukce ale bude trvat nejspíš i déle než deset let. Při obnově takto významné stavby ze středověku nelze nic uspěchat a důležité bude využít v maximální míře původní originální technologie. Firem, které to dokážou, je řada.

Protipožární opatření v chrámu v pořádku, říká rektor katedrály

Náměstek francouzského ministra vnitra Laurent Nuňez uvedl, že z prvních obhlídek vyplývá, že slabým místem mohou být zejména klenby. „Celkově se konstrukce drží dobře, ale identifikovali jsme některá zranitelná místa, týká se to zejména kleneb,“ řekl. Podrobné průzkumy podle něj budou probíhat ještě nejméně 48 hodin, teprve poté se do chrámu dostanou odborníci, kteří přesněji zhodnotí rozsah škod a stanoví předběžný postup rekonstrukce.

Restaurátoři Hradu mohou pomoci s opravou, říká Zeman

„My Češi, jsme v těchto těžkých chvílích myšlenkami s vámi, vždyť Česká republika je stejně jako Francie zemí gotických památek a Prahu podobně jako Paříž zdobí významné středověké chrámy a cenné historické a umělecké stavby. Budeme rádi, pokud vám svou soustrast a sounáležitost budeme moci vyjádřit nejen slovy, nýbrž i činy a konkrétní pomocí,“ napsal Macronovi Zeman.

Na obnovu Notre-Dame už se sešly stovky milionů eur

Významní francouzští podnikatelé už přislíbili darovat na obnovu požárem poničeného pařížského chrámu Notre-Dame stovky milionů eur. kromě miliardářů François-Henri Pinaulta a rodiny Arnaultových chce dalších 100 milionů eur (2,6 miliardy korun) darovat francouzská energetická společnost Total, oznámil její šéf Patrick Pouyanné. Přispějí i Martin a Olivier Bouyguesovi, a to jménem rodinného stavebního koncernu částkou deset milionů eur (asi 260 milionů korun).

Místní i zahraničí tisk označuje požár Notre-Dame za tragédii

Srdce v plamenech, tragédie, katastrofa, šok pro národ – taková slova se dnes objevují v titulcích článků francouzských listů o pondělním požáru pařížské katedrály Notre-Dame. O tragédii píší dnes v souvislosti s požárem pařížské katedrály i zahraniční deníky, některé hovoří i o zničení kulturního symbolu Evropy. „Plameny zdevastovaly Notre-Dame, symbol evropské kultury“, nadepsal dnes na titulní straně článek o požáru pařížské katedrály například španělský deník El País, který podobně jako mnohé ostatní deníky připojil fotografii hořící a hroutící se věže Notre-Dame. I katalánský deník La Vanguardia na titulku označil katedrálu za „evropský symbol“.

Svět vyjadřuje lítost a nabízí pomoc

Zahraniční státníci vyjadřují lítost kvůli požáru pařížské gotické katedrály Notre-Dame a nabízejí Francii pomoc. Vzkazy podpory adresované francouzským občanům a politickým představitelům přišly od papeže Františka, amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina, od vrcholných představitelů Evropské unie, ale i z Japonska či Libanonu. 

Česká vláda je připravena pomoci při obnově Notre-Dame i finančně

Čeká ale na rozhodnutí francouzské vlády o postupu rekonstrukce a organizování sbírky, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Připomněl také, že ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) už v pondělí nabídl pomoc českých odborníků při obnově chrámu.

Na obnově se chtějí podílet miliardáři

Finanční pomoc už nabídl například miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní luxusní skupiny Kering, který přislíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Agentura AFP informovala, že rodina Arnaultových a její koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží věnuje 200 milionů eur (přes pět miliard korun).

Velkou část cenných uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit

V bezpečí je například trnová koruna nebo roucho svatého Ludvíka, požár v pořádku přečkalo i rozetové vitrážové okno na severní fasádě. Osud mnoha dalších artefaktů je však stále neznámý, podle francouzských médií se dosud neví, zda a jak plameny poškodily varhany, sousoší Piety na hlavním oltáři nebo zvony.

Katedrála přišla o střechu i věžičku. Příčina je stále neznámá

Francouzská média citují zástupce pařížských hasičů, podle kterých by mohl souviset s projektem renovace špičky kostelní věže za šest milionů eur. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či souvislost s terorismem a uvedl, že případ považuje za nehodu. Video najdete zde.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Požár Notre-Dame je pod kontrolou, katedrála přišla o střechu i věžičku

Související články