1 Nová polská velvyslankyně

Její otec za války dobyl Monte Cassino, Maria Andersová bude nyní velvyslankyní v Itálii

, NOVÉ

Témata: , ,

Novou polskou velvyslankyní v Římě se stane dcera polského generála Wladyslawa Anderse, jehož vojáci za druhé světové války dobytím kláštera Monte Cassino otevřeli spojencům cestu k osvobození Říma. „Mou nominaci na velvyslance dnes potvrdila italská vláda,“ ohlásila sama Anna Maria Andersová na twitteru.

Schválení Andersové, která je v Polsku senátorkou za vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS), byla oficiálně ohlášena dva dny po oslavách 75. výročí ukončení bitvy o Monte Cassino, jednoho z nejurputnějších střetů za druhé světové války. Během oslav senátorka provázela prezidenta Andrzeje Dudu, připomněla televize TVN 24. Zatím není jasné, kdy nová velvyslankyně předá pověřovací listiny italskému prezidentovi.

Původně carský důstojník Anders za druhé světové války upadl do sovětského zajetí. Během věznění odolával nabídkám na vstup do Rudé armády. Po vpádu nacistického Německa do Sovětského svazu směl z Poláků vytvořit armádu, kterou však vyvedl přes Írán na Blízký východ. Vyznamenal se zejména během italského tažení, v závěrečné bitvě o Monte Cassino, kdy jeho vojáci prolomili německé linie, a to i díky souběžným útokům Francouzů a Britů. Zemřel v londýnském exilu. Dcera Anna Maria pochází z druhého manželství s polskou herečkou, s níž se Anders seznámil na Blízkém východě a s níž je pochován u Monte Cassina.

V Týdeníku Echo a na EcohPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Barikády a hořící popelnice. Neofašisté a místní v Římě bránili nastěhování Romů do ubytovny

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.