Šetřete na příští těžké dny, vyzývá Kalousek. Každý je podle něj odpovědný sám za sebe

Šetřete na příští těžké dny, vyzývá Kalousek. Každý je podle něj odpovědný sám za sebeROZHOVOR
Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Foto: Jan Zatorský
Domov

ŠETŘIT ČI UTRÁCET?

Vojtěch Šeliga

Vláda vyzývá občany, aby se nebáli utrácet a udrželi tak peníze v ekonomice. Proti tomu se však postavil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který lidem naopak radí šetřit. „Premiér vás nabádá, abyste věřili v budoucnost a utráceli. Nevěřte mu. Nejde mu o vás, ale o DPH z každého vašeho nákupu. Neutrácejte a šetřete na příští těžké dny,“ uvedl Kalousek na Twitteru s tím, že připomněl slova ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), že každý má mít „vatu“ na tři měsíce.

Napsal jste, aby lidé nevěřili Babišovi, když jim říká, aby utráceli a peníze zůstaly v ekonomice. Podle vás mají naopak šetřit. Byla to z vaší strany spíše recese, nebo jste to myslel vážně?

Nemyslel jsem to jako recesi. V tuhle chvíli stát musí samozřejmě pouštět impulsy do ekonomiky, to se nedá nic dělat, ale o tom, jak bude krize dlouhá, jestli přijdeme nebo nepřijdeme o zaměstnání a jak to bude vypadat s našimi platy, to opravdu nevíme. V těchto časech by měl každý z nás myslet na svoji rezervu, protože opravdu nevíme, jestli nebudeme půl roku bez zaměstnání. Varoval jsem před tím, aby lidé uvěřili tomu, že tato moudrá vláda se o ně o všechny postará a že budou mít každý měsíc dostatečně vysoký příjem. Může se jim stát, že nebudou, takže by měli myslet na horší časy.

Foto: ECHO

Není to ale od vlády správné, že vyzývá občany k utrácení, aby peníze v té ekonomice byly?

Já si myslím, že každý je odpovědný sám za sebe. Vláda samozřejmě v tuhle chvíli musí dělat všechno pro to, aby byly v ekonomice peníze, ale každý z nás by se měl také starat o to, aby měl každý večer co dát dětem k večeři. V tuhle chvíli se musí odpovědná vláda chovat trochu jinak než odpovědní občané. Vláda se nechová odpovědně tím, že nešetří tam, kde by šetřit měla. A ta pomoc, která je nezbytná, je strašně pomalá. Odpovědná vláda by měla poskytovat rychlé a účinné pomoci ekonomickým subjektům, aby nezanikly. Ale každý občan, který hospodaří se svým rodinným rozpočtem, se takhle chovat nemůže. Já každého varuji před tím, aby si půjčil a utrácel. Naopak doporučuji, protože ta krize teprv začíná a nikdo neví, jak bude dlouhá, aby lidé měli doma nějakou rezervu.

Vy jste byl ministrem financí v době minulé krize. Dá se už dnešní dění srovnávat s obdobím před přibližně deseti lety?

To byla úplně jiná situace, protože to bylo před kvantitativním uvolňováním. Lidé si málo uvědomují ten obrovský rozdíl se situací v roce 2011. Tehdy bylo největší starostí, aby nám věřily trhy a aby nám půjčovaly, protože to byla krize důvěry a likvidity. Kdybychom nepřesvědčili trhy, že jsme schopni konsolidovat své veřejné rozpočty, tak by nám v extrémním případě nemuseli věřitelé půjčit, nebo by půjčovali za draho. Tím, že jsme je přesvědčili, že se umíme chovat úsporně a efektivně, tak nám půjčovali levně. Kdybych v roce 2011 tušil, že se v roce 2013 prolomí staleté tabu a centrální banky začnou s kvantitativním uvolňováním, tak jsem možná netlačil tak na pilu a nemuselo se konsolidovat tak rychle. Tenkrát ale nikdo netušil.

Takže se dnes stát může s větším klidem zadlužovat?

Dnes je situace jiná a kvantitativní uvolňování je běžnou součástí monetární politiky, takže také podle toho vypadají úroky a ochota půjčovat, protože když je kvantitativní uvolňování, tak je těch peněz hodně. Stát se v naší situaci opravdu nemusí bát si peníze půjčit a napumpovat je do ekonomiky, ale musí je tam napumpovat efektivně, jednorázově a nesmí z toho udělat běh na dlouhou trať. Současně se musí chovat velmi úsporně a neutrácet za hlouposti, což stát bohužel dělá. V té bilanci jsou ty samé neúsporné hlouposti, jako posledních šest let. Nejhorší na tom je, že to takhle chtějí dělat dalších sedm let. Na léta 2021 a 2022 počítají obrovské deficity, takže takhle by nás mohli dostat do dluhové pasti i v situaci kvantitativního uvolňování.

 

Související články